Założyciel Neba®
Skóra tuż po tatuowaniu wymaga ukojenia i ochrony przed m.in. zanieczyszczeniami środowiskowymi. Dlatego świeży tatuaż zabezpiecza się za pomocą second skin. Jak używać tego opatrunku? I jak długo można go nosić? Wyjaśniamy.
Second skin najczęściej zaleca się nosić od 1 do 5 dni po wykonaniu tatuażu. To właśnie tym czasie wytatuowana skóra wymaga szczególnej ochrony. Taki opatrunek wspiera proces jej gojenia oraz pomaga ochronić ją przed zakażeniem i kontaktem z zanieczyszczeniami.
To, ile czasu trzeba nosić ten opatrunek, zależy też od potrzeb skóry i jej zdolności do regeneracji. Również sam tatuator udziela zwykle szczegółowych wskazówek dotyczących pielęgnacji tatuażu – w tym okresu noszenia second skin. Mimo wszystko warto dowiedzieć się, kiedy można zdjąć ten opatrunek bez szkody dla skóry.
Second skin należy zdjąć ze skóry po maksymalnie 5 dniach od momentu wykonania tatuażu. Jednak jeżeli zauważysz, że pod folią gromadzi się duża ilość płynu lub wytatuowana skóra jest coraz bardziej podrażniona, trzeba odkleić go wcześniej. Po usunięciu second skin dokładnie umyj tatuaż.
Co jednak może się stać, gdy przegapisz moment, w którym trzeba odkleić foliowy opatrunek ze skóry?
Jeżeli second skin będzie zbyt długo przyklejony do świeżo wykonanego tatuażu, może doprowadzić to do podrażnień i odparzeń skórnych. W efekcie proces gojenia i regeneracji skóry będzie zaburzony. Dlatego uważnie przyglądaj się tatuażowi pod opatrunkiem i nigdy nie wydłużaj czasu noszenia second skina.
Musisz też wiedzieć, co robić, gdy pod tym opatrunkiem zgromadzi się większa ilość płynów.
Gromadzenie się płynu pod opatrunkiem (wysięku osocza i krwi z tuszem) jest etapem naturalnego procesu gojenia tatuażu. Jednak gdy po folią tworzy się większa “poduszeczka”, należy odkleić opatrunek.
Tuż po tym trzeba przemyć tatuaż letnią wodą, osuszyć go i ocenić jego stan. Nowy opatrunek można przykleić wyłącznie na suchą skórę. Zadbaj, aby folia nie zaginała się i by nie powstawały pod nią bąble powietrza. Natomiast jeśli stan skóry pod opatrunkiem będzie Cię niepokoić, koniecznie skonsultuj się z tatuatorem lub z lekarzem. Specjalista podpowie Ci, czy ponownie przykleić folię i na czym w Twoim przypadku będzie polegać dbanie o świeży tatuaż.
Jednak jak prawidłowo zdjąć second skin, aby nie zaszkodzić wytatuowanej skórze?
Odklejanie opatrunku zacznij od zwilżenia go letnią wodą. W ten sposób zmiękczysz i lekko rozpuścisz klej, który łączy go ze skórą. Second skin najlepiej odklejać techniką “od zewnątrz do wewnątrz”. Oznacza to jego delikatne, stopniowe ściąganie przez pociąganie rogów opatrunku ku jego wnętrzu. Nigdy nie odklejaj second skin od świeżego tatuażu “na sucho”. Może to dodatkowo podrażnić skórę.
Skoro second skin odkleja się po namoczeniu go wodą, warto dowiedzieć się, czy wskazane są kąpiele z tym opatrunkiem.
Second skin jest wodoodporny. Gdy będzie przyklejony do skóry, możesz brać prysznic, jednak unikaj moczenia opatrunku podczas dłuższych kąpieli. Zbyt długi kontakt z wodą może spowodować, że second skin zacznie się odklejać i rozszczelni się, a wtedy straci swoje właściwości ochronne.
By opatrunek pozostał na skórze, nie drap tatuażu i zwróć uwagę na to, aby folia nie ocierała się zbyt mocno o ubrania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czego nie wolno robić po sesji u tatuatora, wejdź na https://neba.pl/czego-nie-mozna-robic-po-zrobieniu-tatuazu/.
Ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy wymienić opatrunek na nowy.
Koniecznie wymień opatrunek na nowy, gdy zauważysz, że folia się odkleja, znajduje się pod nią zbyt duża ilość płynu i gdy skóra wyda Ci się mocniej podrażniona. Wtedy go zdejmij, oczyść i osusz tatuaż i sięgnij po nową folię. Przyklej ją do skóry, delikatnie ją dociskając.
Noszenie odklejającego się second skina może powodować odparzenia skóry i doprowadzić do pogłębienia stanu zapalnego. Nie stanowi to jednak przyczyny swędzenia tatuażu. Jest to objaw prawidłowego przebiegającego procesu jego gojenia się.
Co zrobić, aby ochronić świeży tatuaż na czas pracy? Dowiesz się tego z https://neba.pl/jak-zabezpieczyc-tatuaz-do-pracy/.
Czasami jednak skóra może wysyłać sygnały sugerujące konieczność wcześniejszego usunięcia opatrunku. Warto je poznać.
O wcześniejszym usunięciu second skina może przesądzić nieprawidłowo przebiegający proces gojenia tatuażu. Usuń go, gdy będzie Ci dokuczać:
mocne podrażnienie skóry,
odparzenie w miejscu świeżego tatuażu,
nadmierne gromadzenie się płynów.
Monitoruj stan świeżo wytatuowanej skóry, a unikniesz powikłań i zaognionych stanów zapalanych po zrobieniu tatuażu. Skutkiem tego będzie jego szybsze wygojenie się. Nie zapominaj jednak o starannej pielęgnacji skóry po zdjęciu opatrunku i o tym, aby nie wystawiać tatuażu na słońce. Zwróć uwagę, aby utrzymywać go w higienicznej czystości i używaj kremu do smarowania tatuażu ze specjalnie dobranymi składnikami, które wesprą regenerację wytatuowanej skóry.