Udostępnij

Czego nie można robić po zrobieniu tatuażu?

Świeżo zrobiony tatuaż wymaga odpowiedniej opieki. By proces gojenia przebiegał w sposób właściwy i bezpieczny, należy wystrzegać się niektórych rzeczy, które mogą go spowolnić lub spowodować niepokojące objawy. Przygotowaliśmy listę, która pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji po wyjściu ze studia tattoo. Sprawdź, jak dbać o dziarę w pierwszych dniach po jej wykonaniu!

Po zrobieniu tatuażu nie wolno:

By zatroszczyć się o swój świeży tatuaż, musisz unikać niektórych działań, które mogą spowolnić proces regeneracji skóry lub go zakłócić. Powikłania mogą być bardzo nieprzyjemne i nieestetyczny wygląd wymarzonego wzoru jest w tym wypadku najmniejszym problemem. Z tego powodu warto uważać na niektóre rzeczy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może zniszczyć dopiero co wykonany tatuaż. Sprawdź, czego powinieneś się wystrzegać. W okresie krótko po wykonaniu tatuażu nie należy:

Opalać się

To rada nie tylko na okres gojenia tatuażu, ale też na stałe. Opalanie wiąże się ze zwiększoną cyrkulacją krwi. Nie widzimy gołym okiem powstania mikroruchów cząsteczek tuszu, w efekcie czego dochodzi jednak do zmian w wyglądzie wzoru. Kolory stają się słabsze, a kontury stopniowo się rozmywają. Do codziennej pielęgnacji musisz na stałe wprowadzić krem z filtrem. Dotyczy to zarówno opalania na świeżym powietrzu, jak i na solarium.

Drapać tatuażu

Pod żadnym pozorem nie można drapać powstałych strupów, nawet wtedy, gdy bardzo swędzą. To naturalne, że podczas gojenia tatuażu chcemy pozbyć się nieestetycznego, schodzącego naskórka, jednak jest to bardzo niebezpieczne. Nie zachowujemy na co dzień szpitalnych standardów sterylności i przenosimy na dłoniach wiele drobnoustrojów. Może dojść do infekcji, a skutkiem jest bardzo zniszczony wygląd tatuażu. Ewentualne poprawki czy jego usunięcie wiążą się z dużymi kosztami, więc drapanie tatuażu jest też bardzo nieekonomiczne.

Pić alkoholu i spożywać substancji psychoaktywnych

Spożywanie alkoholu i innych używek podczas gojenia tatuażu jest zabronione. Alkohol podnosi ciśnienie krwi i rozszerza naczynia krwionośne, co może spowodować wyciekanie osocza wraz ze świeżym tuszem. Wtedy pojawiają się prześwity i zmiany we wzorze. Z tego powodu należy też unikać gorących kąpieli.

Nosić obcisłych ubrań

Po wyjściu z salonu tatuażu należy zrezygnować z obcisłej odzieży, a postawić na przewiewne ubrania z naturalnych tkanin. Zapewnią dostęp do powietrza, co wpływa na przebieg i czas gojenia świeżej rany.

Uprawiać sportu, zwłaszcza pływania

Świeży tatuaż wymaga szczególnego traktowania. Sam proces tatuowania jest dużym obciążeniem dla organizmu – skóra jest lekko posiniaczona, sączy się z niej krew, często doskwierają nam bóle. W pierwszych tygodniach należy powstrzymać się od sportu, a w szczególności od pływania. Chlorowana woda będzie działać bardzo drażniąco.

Dopuszczać do kontaktu z potencjalnymi alergenami

Nawet wtedy, gdy w momencie wykonania tatuażu nie masz żadnych stwierdzonych alergii, unikaj przebywania w miejscach, w których możesz trafić na alergeny. Dotyczy to sierści, kurzu, ale także pyłków. Między innymi z tego powodu najlepszy czas na tatuaż to okres zimowy, gdy z jednej strony temperatura i nasłonecznienie są mniej uciążliwe, a z drugiej w powietrzu jest mniej pyłków.

Spać na wytatuowanej stronie

Nowy tatuaż często daje się we znaki, dlatego dotykanie go może być nieprzyjemne i szkodliwe. By uniknąć niepożądanych objawów unikaj spania na tej stronie ciała, na której znajduje się dziara. To nie tylko bolesne, ale też ryzykowne – może spowodować zatarcie wzoru.

Oprócz tego podczas procesu gojenia musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji, która zapobiegnie infekcjom i załagodzi nieprzyjemne symptomy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Gojenie tatuażu może wiązać się z naturalnymi objawami takimi jak zaczerwienie skóry czy świąd. Jednakże niektóre sygnały od strony organizmu są alarmujące. Są to między innymi: wysypka, ziarnistość skóry, osłabienie mięśni, wyraźne krwawienie, utrudniający funkcjonowanie ból czy nieprzyjemny zapach nowego tatuażu. To sygnały infekcji lub reakcji alergicznej na tusz, dlatego w takiej sytuacji musisz skontaktować się z lekarzem, by wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Właściwa pielęgnacja tatuażu dzięki marce Neba

Nawet wtedy, gdy tatuaż wygląda dobrze od razu po wyjściu ze studia, należy stosować się do zasad pielęgnacji. Jest to przede wszystkim mycie rany delikatnym mydłem (na przykład pianką myjącą Neba) i nawilżanie dziary przy pomocy kremu czy masła, w zależności od preferencji. Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu należy smarować wytatuowane miejsce nawet co dwie godziny. Jeśli doskwiera Ci w pierwszych godzinach więcej nieprzyjemnych objawów, świetnie sprawdzi się też chłodzenie skóry lodem przez papierowy ręcznik.

By pielęgnować tatuaż w sposób prawidłowy i bezpieczny, postaw na sprawdzone, naturalne kosmetyki. W ofercie naszej marki znajdziesz szeroki wybór wegańskich, przetestowanych środków, które pomogą Ci zatroszczyć się o wzór i skórę. Mają działanie nawilżające i przeciwzapalne, dzięki czemu są świetnym wyborem na pierwsze dni, ale też na codzienną pielęgnację na długie lata.


Udostępnij