Tatuaż swędzi — co robić? Przewodnik po pielęgnacji swędzącego tatuażu

tatuaz-swedzi

Udostępnij

Zrobiłeś świeży tatuaż i zaczyna swędzieć? Takie nieprzyjemne uczucie zazwyczaj nie jest czymś dziwnym — to normalny proces odbudowy tkanki. Czasami jednak swędzący tatuaż i towarzyszące mu objawy, takie jak zaczerwienienie oraz obrzęk mogą być objawem pewnych komplikacji, np. infekcji lub alergii na tusz. Pamiętaj jednak, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji tatuażu możesz zniwelować tego typu dolegliwość. Jak długo goi się nowy tatuaż? Dlaczego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry w tym okresie? Odpowiadamy!

Sposoby na swędzenie tatuażu?

Swędzenie tatuażu to częsty problem, który można złagodzić za pomocą kilku sprawdzonych metod:

  • Unikanie drapania — w trakcie gojenia tatuażu pod żadnym pozorem tego nie rób. Zdrapanie świeżego naskórka może przyczynić się do stanu zapalnego, a także wydłużyć proces gojenia tatuażu;
  • Odpowiednia pielęgnacja — przemywaj tatuaż według zaleceń tatuażysty oraz stosuj nawilżające kosmetyki. W procesie gojenia tatuażu pomoże również krem z witaminą A i D — wystarczy, że nałożysz cienką warstwę tego produktu, wklepując go delikatnie opuszkami palców;
  • Stosowanie zimnych okładów — chłodzenie skóry zmniejsza stan zapalny oraz przynosi ulgę;
  • Unikanie promieni słonecznych oraz korzystania z basenu — ekspozycja na słońce i chlorowaną wodę w basenie może dodatkowo podrażniać skórę i zwiększać uczucie swędzenia, a także spowolnić proces gojenia rany;
  • Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu — spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały wspierają proces gojenia się skóry, co może pomóc w zmniejszeniu uczucia swędzenia.

Dowiedz się również, jak dbać o świeży tatuaż. Jeśli znasz już sposoby na swędzenie tatuażu, w następnym akapicie dowiesz się o przyczynach świądu

Dlaczego świeży tatuaż swędzi?

Świeży tatuaż zaczyna swędzieć — musisz pamiętać, że zazwyczaj jest to całkowicie normalny etap procesu gojenia się skóry i w końcu minie. Chcesz wiedzieć, co jeszcze powoduje swędzenie tatuażu?

  • Reakcja zapalna — mikroskopijne igły przebijają skórę podczas tatuowania, co wywołuje stan zapalny. Ten stan zapalny powoduje obrzęk, zaczerwienienie i ciepło, które są naturalną reakcją obronną organizmu;
  • Infekcja — w przypadku niewłaściwej pielęgnacji tatuażu może dojść do infekcji, której jednym z objawów jest intensywne swędzenie. Wówczas zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć poważniejszych komplikacji;
  • Alergie na tusz — niektóre osoby mogą być uczulone na składniki tuszu używanego do tatuażu, co prowadzi do reakcji alergicznej. Objawia się ona swędzeniem, wysypką lub podrażnieniem skóry;
  • Choroby skóry — swędzenie może być nasilone przez istniejące choroby skóry, takie jak egzema czy łuszczyca.

W dalszej części artykułu dowiesz się również, ile trwa gojenie tatuażu.

Jak długo swędzi tatuaż?

Swędzenie tatuażu zazwyczaj trwa od kilku dni do około tygodnia. Zależy to też od miejsca oraz wielkości tatuażu. Świąd zaczyna się odczuwać kilka dni po wykonaniu tatuażu, gdy osocze przestaje się sączyć, a organizm rozpoczyna proces odbudowy tkanki — jest to często związane z łuszczeniem się naskórka.

O etapach gojenia tatuażu przeczytasz w następnym akapicie.

Jakie są etapy gojenia tatuażu?

Wyróżnia się cztery etapy gojenia tatuażu.

Pierwszy etap — świeża rana

Zaraz po wykonaniu tatuażu skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i może sączyć się osocze, krew oraz resztki tuszu. Tatuator zabezpiecza tatuaż folią lub opatrunkiem second skin, który należy utrzymywać przez kilka godzin do kilku dni, aby chronić skórę przed zanieczyszczeniami.

Drugi etap — opatrunek i regeneracja

Po ściągnięciu opatrunku zwykle po kilku dniach należy przemyć tatuaż antybakteryjnym mydłem i delikatnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Skóra w miejscu tatuażu zaczyna się regenerować, co często objawia się łagodnym swędzeniem, które można złagodzić nawilżającymi kremami do tatuażu.

Trzeci etap — intensywne łuszczenie i swędzenie

W drugim tygodniu skóra intensywnie się łuszczy i może swędzieć, co jest wynikiem działania histaminy. Ważne jest, aby nie drapać tatuażu i regularnie nawilżać skórę, co pomoże złagodzić swędzenie i wspomóc gojenie.

Czwarty etap — ostateczna regeneracja

Po trzecim tygodniu tatuaż może wyglądać mniej wyraziście, ale jest to normalny etap ochrony skóry. Skóra w miejscu tatuażu wciąż może być delikatna i cienka, dlatego nadal należy ją nawilżać i chronić przed słońcem oraz zanieczyszczeniami.

Zakończenie procesu gojenia

Jak rozpoznać wygojony tatuaż? Gdy wszystkie objawy dyskomfortu, takie jak sączenie osocza, swędzenie i łuszczenie się skóry, całkowicie ustąpią, skóra jest w pełni zregenerowana, a tatuaż nabiera ostatecznych barw i nie powoduje bólu przy dotyku.

W procesie gojenia tatuażu warto przestrzegać zasad odpowiedniej pielęgnacji, o czym więcej w kolejnym fragmencie artykułu.

Jakie kosmetyki wybrać, aby przyśpieszyć proces gojenia tatuażu?

Aby przyspieszyć gojenie tatuażu, przede wszystkim trzeba pamiętać o szczególnej pielęgnacji. W tym celu warto stosować specjalne zestawy kosmetyków do pielęgnacji, w których znajdziesz m.in. żele, czy masła do tatuażu — wspierają one proces regeneracji skóry. Odpowiednie nawilżenie skóry jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega przesuszeniu i swędzeniu, co może przyspieszyć gojenie. Regularne stosowanie takich preparatów pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, minimalizując ryzyko infekcji i podrażnień.


Udostępnij