Jak zabezpieczyć tatuaż do pracy

jak zabezpieczyć tatuaż do pracy

Udostępnij

Zdarza się, że wykonywanie jakieś pracy lub czynności może negatywnie wpłynąć na wygląd naszego tatuażu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja tatuażu i chronienie go przed czynnikami zewnętrznymi i negatywnym wpływem środowiska. Działanie promieni słonecznych, uszkodzenie skóry poprzez obtarcia, suchość i tarcie wywołane przez ubrania to tylko niektóre z zagrożeń szkodzące naszej skórze, a co za tym idzie, także dziarze. Jak się przed nimi chronić, jakiej pielęgnacji tatuażu używać i jak zabezpieczyć tatuaż do pracy sprawdzimy poniżej.

Najważniejsza zasada pielęgnacji świeżego tatuażu

Świeży tatuaż wymaga szczególnej ochrony, zwłaszcza gdy proces gojenia jeszcze się nie zakończył, a na otwartą ranę po zrobieniu dziary wciąż musimy zakładać opatrunek z folii samoprzylepnej. Jak prawidłowo dbać o świeży tatuaż? Po pierwsze, zaczynamy od regularnego mycia tatuażu i czyszczenia świeżej rany z resztek tuszu i martwego naskórka.

Obmywamy tatuaż wodą, spłukując zanieczyszczenia, następnie delikatnie mydlimy (tu świetnie sprawdzi się hipoalergiczne mydło lub płyn do higieny intymnej) po czym znów spłukujemy czystą wodą. Następnie delikatnie osuszamy wytatuowane miejsce czystym ręcznikiem, najlepiej papierowym. Takie działanie nie tylko przyspieszy proces gojenia, ale także zminimalizuje szansę na wdanie się infekcji. Następnie podrażnioną skórę „dokarmiamy” przy pomocy odpowiedniego kremu nawilżającego. Świetnie sprawdzi się tu nasz krem NEBA, tatuaż w doskonałej formie, który odżywi skórę i przyspieszy proces regeneracji naskórka. Kolejnym krokiem po procesie smarowania tatuażu jest zabezpieczenie go przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Najlepszym sposobem jest dokładne owinięcie dziary w folię zabezpieczającą.

Zalecenia po zrobieniu tatuażu

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji tatuażu jest też kilka innych zasad, do których należy się stosować, aby po zabiegu tatuowania jak najdłużej cieszyć się świeżymi kolorami i wyraźnym kształtem naszej dziary. Konieczne jest regularne stosowanie nawilżających kremów do tatuażu , które bogate są w naturalne składniki i przeznaczone do stosowania na miejsce zrobienia tatuażu. Odżywią one skórę, zapewnią prawidłowe gojenie, szybszą regenerację naskórka i oczywiście odpowiednie nawilżenie.

Musimy także pamiętać, że barwnik pod wpływem słońca i promieni uv rozkłada się, co może powodować blaknięcie tatuażu. Warto więc, aby świeży tatuaż latem, ale i za każdym razem gdy wystawiasz go na działanie słońca, smarować kremem z wysokim filtrem uv. Krem zagwarantuje zabezpieczenie tatuażu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Świeży tatuaż a praca fizyczna

Planując nowy tatuaż warto również rozważyć, jak zabezpieczyć tatuaż do pracy, zwłaszcza fizycznej. Musisz pamiętać, że nawet delikatne pocieranie o codzienne ubrania może spowodować podrażnienia na wrażliwej skórze. Pomyśl, jakie uszkodzenia może wywołać szorstka odzież robocza albo otarcia w trakcie fizycznej pracy. Żeby temu zapobiec należy odizolować dziarę odpowiednią warstwą ochronną od zagrożeń. Warto zastosować folię ochronną lub delikatny dedykowany bandaż.

Podobne środki ochrony musimy zastosować w przypadku pracy na zewnątrz. Jeśli masz tatuaż w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych, niezwykle ważne jest zabezpieczenie tatuażu przed szkodliwym promieniowaniem uv. Krem z wysokim filtrem, dodatkowo nawilżający miejsce wytatuowanej skóry to minimum przy pracy na słońcu. Natomiast przy świeżym tatuażu warto całkowicie odizolować dziarę od działania słońca.

Czym zabezpieczyć świeży tatuaż do pracy

Gojenie tatuażu to ciężka przeprawa dla naszego organizmu, wymaga dużo energii, składników odżywczych i ciągłego nawilżenia. Tylko to gwarantuje, że gojenie przebiegnie pomyślnie, tatuaż zachowa oryginalny kształt i intensywne kolory, a świeża rana zagoi się bez powikłań. Dlatego, aby jeszcze lepiej dbać o świeży tatuaż, zwłaszcza w pracy, musimy stosować odpowiednie kremy, pełne składników odżywczych, a także odseparować dziarę od czynników zewnętrznych stosując świeżą folię lub opatrunek.

Wszelkie wątpliwości, które pojawią się odnośnie zabezpieczenia możemy wyjaśnić w salonie tatuażu, gdzie tatuażysta na pewno powie jak dbać o tatuaż oraz czego unikać, a także odpowie na wszystkie nasze pytania. Wyjaśni nam także co zrobić, aby uniknąć wydłużenia procesu gojenia, a także co korzystnie wpłynie na stan naszej skóry.

Ile dni po zrobieniu tatuażu można pracować?

Świeży tatuaż tuż po zrobieniu przypomina otwartą ranę, co jest zupełnie normalne, choć może trochę przerażać. Chcąc przyspieszyć jego gojenie warto przez pierwsze dni unikać ciężkiej pracy fizycznej. Nie znaczy to, że dostaniemy od naszego tatuatora zwolnienie z pracy. Sami musimy tak rozłożyć nasze obowiązki, aby nie narażać się na nadmierne obciążenie. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza przez pierwsze kilka dni po wykonaniu tatuażu, kiedy skóra jest jeszcze spuchnięta, a rana zaogniona.

Jak zabezpieczyć stary tatuaż w pracy?

O stary tatuaż też trzeba dbać, chociaż pewnie nie tak restrykcyjnie jak w przypadku świeżego tatuażu. Wciąż musimy go odseparować od działania promieni słonecznych i promieniowania uv. Najlepiej przy użyciu kremu do opalania z filtrem uv lub zakładając ubrania z drugim rękawem. Przez cały czas ważne jest także regularne nawilżanie. Pamiętaj, by zawsze sięgać po dedykowane kosmetyki do pielęgnacji tatuażu od doświadczonych producentów. Stosowanie dobrej jakości kremu nawilżającego wspiera jędrność i elastyczność skóry dzięki czemu tatuaż przez długi czas zachowuje swój oryginalny kształt i wyraziste kolory.


Udostępnij