Udostępnij

Ile goi się tatuaż i od czego to zależy?

W dzisiejszych czasach tatuaż to nie tylko modny dodatek, ale także forma wyrażenia swojego stylu oraz osobowości. Wykonany w profesjonalnym studio jest w pełni bezpiecznym zabiegiem, należy jednak pamiętać, że jest to poważna ingerencja w skórę i należy być przygotowanym na to, że przez pierwsze tygodnie mogą pojawić się skutki uboczne. Świeży tatuaż jest raną, która wymaga specjalnej pielęgnacji oraz regularnej dezynfekcji – dzięki temu uda się szybko wrócić do formy i cieszyć się wymarzoną ozdobą.

Jak długo goi się tatuaż?

Jest to uzależnione od wielu czynników. Z reguły tatuaże goją się przez okres około 2-3 tygodni. Nie da się jednak niestety ustalić bardziej konkretnego czasu, który będzie dotyczył wszystkich osób. Przez okres gojenia trzeba zachować szczególne środki ostrożności i obserwować swoje ciało, ponieważ źle zagojona rana może nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale także odbić się na zdrowiu.

Od czego zależy długość gojenia się tatuażu?

Na długość gojenia się tatuażu mają wpływ:

  • zdolności regeneracyjne organizmu – każdy organizm inaczej reaguje na uszkodzenia. Można to zauważyć w przypadku zwykłego zadrapania, czasem goi się ono w kilka dni, a czasem nawet tydzień.
  • przestrzeganie zaleceń – bezpośrednio po zabiegu tatuaż będzie zabezpieczony folią. Po 3-4 godzinach trzeba ją zdjąć, delikatnie przemyć tatuowane miejsce letnią wodą oraz nałożyć specjalny preparat o działaniu dezynfekcyjnym oraz kojącym. Folia na tatuaż to bardzo ważny element higieny, przez pierwsze 2-3 dni należy ją nakładać w przypadku, kiedy rana jest narażona na czynniki zewnętrzne.
  • odpowiednie preparaty – przez pierwsze tygodnie musisz całkowicie wykluczyć kosmetyki na bazie alkoholu, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić skórę. Idealne będą produkty na bazie olejów i witamin, które przyspieszają proces regeneracji naskórka.
  • ochrona przeciwsłoneczna –tatuaż wyjątkowo chłonie promienie słoneczne, pamiętaj o tym, aby regularnie używać kremu z filtrem SPF50.
  • wielkość tatuażu – małe rysunki mogą goić się do 3 tygodni, zaś duże nawet do 6.

Jak wygląda gojenie tatuażu – etapy

Można wyróżnić 3 podstawowe etapy gojenia tatuażu:

  • Etap I – przez ten czas tatuowane miejsce jest typową raną, czuć wypukłości oraz niewidoczne siniaczki i obrzęki. Podczas tego etapu bardzo ważna jest dezynfekcja, ponieważ bardzo łatwo wtedy o zakażenie. W tym czasie może wydzielać się osocze, jest to jednak całkowicie normalna reakcja skóry.
  • Etap II – na skórze pojawia się świąd, a rana zaczyna swędzieć. Jest to najmniej przyjemny etap, a dolegliwości mogą być naprawdę dokuczliwe. Na wytatuowanym wzorze pojawiają się strupki, których absolutnie nie wolno zdrapywać. Strupki na tatuażu to znak, że skóra zaczyna się goić, a rozdrapywanie nie tylko przedłuży gojenie tatuażu ale także może uszkodzić wzór. Idealnym rozwiązaniem będą tu kosmetyki o działaniu kojącym, które nawilżą skórę i przyspieszają regenerację.
  • Etap III – kiedy strupki już odpadną będzie można zauważyć mnóstwo złuszczonego naskórka. W tym wypadku również należy pamiętać o tym, aby nie ingerować w ten proces i pozwolić skórze zagoić się w swoim tempie. Cały czas trzeba pamiętać o regularnym nawilżeniu i ochronie przeciwsłonecznej.

 

Kiedy etap złuszczenia dobiegnie końca, można uznać, że gojenie dobiega końca a tatuaż przybiera ostateczną formę. Nie należy jednak zapominać o regularnej pielęgnacji! aby móc cieszyć się świeżym tatuażem z wyraźnymi konturami przez długi czas, trzeba go stale nawilżać specjalistycznymi preparatami i koniecznie chronić przed słońcem. To ono jest głównie odpowiedzialne za blaknięcie barwnika, przez co tatuaż wygląda po prostu nieestetycznie.

Czego należy używać podczas gojenia się tatuażu?

Bezpośrednio po zabiegu musisz całkowicie odstawić na bok kosmetyki na bazie alkoholu i skupić się na naturalnych preparatach ze sprawdzonym składem. Idealnym rozwiązaniem będą produkty polskiej marki Neba, która specjalizuje się właśnie w produktach do pielęgnacji tatuażu. Co wyróżnia kosmetyki Neba?

  • są w 100% naturalne i wegańskie, więc dodatkowo nie podrażnia skóry
  • ich skład oparty jest o 7 aktywnych składników, które przyspieszają gojenie tatuażu
  • zawierają mieszankę olejów, min. masło shea, masło mango i olej ryżowy oraz wyciąg z zielonej herbaty, która ma działanie łagodzące
  • mają przyjemny zapach, który długo utrzymuje się na skórze
  • oprócz składników aktywnych mają filtry przeciwsłoneczne, dzięki czemu chronią tatuaż przed szkodliwymi promieniami UV
  • bardzo szybko się wchłaniają i nie brudzą ubrań, dlatego idealnie sprawdzą się w codziennej pielęgnacji

Warto zapoznać się z zasadami pielęgnacji tatuażu jeszcze przed wykonaniem zabiegu. Źle gojący się tatuaż nie tylko będzie uciążliwy, ale także może stać się nieestetyczną ozdobą. Ważne, aby obserwować gojenie tatuażu dzień po dniu i dać skórze czas na regenerację – jeśli jednak pojawią się niepokojące objawy, należy zgłosić się do salonu tatuażu. Specjalista na pewno pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.


Udostępnij