Udostępnij

Jak dbać o świeży tatuaż?

Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu, oraz przez pierwsze kolejne dni, Twoja skóra będzie wymagała szczególnej opieki i pielęgnacji. Wprowadzony pod skórę tusz to obca substancja, która sprawia, że organizm musi się do niej przyzwyczaić, a sam proces jego powstawania wiąże się z podrażnieniami.

Po wyjściu z salonu tatuażu otrzymasz wskazówki jak prawidłowo zatroszczyć się o skórę w domu, ale pamiętaj, że to w jaki sposób będzie przebiegał proces gojenia tatuażu będzie miało wpływ na jego ostateczny wygląd – stąd bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniego kosmetyku, dedykowanego tatuażom. Pielęgnowanie tatuażu to proces, w którym czas odgrywa kluczową rolę ale czego się nie robi dla nowego tatuażu, który od tej pory będzie zdobił Twoje ciało!

Jak długo nosić folię lub opatrunek?

Kiedy tatuażysta kończy wykonywać tatuaż na skórze owija ją specjalistyczną folią, bandażem a także jałową gazą. Taki opatrunek chroni świeżą ranę przed rozwojem infekcji, bakteriami i drobnoustrojami. Mniej więcej po upływie 3 godzin od założenia opatrunku możesz delikatnie zdjąć folię, aby skóra pokryta tatuażem miała dostęp do świeżego powietrza.

Co musisz zrobić dalej, żeby dbanie o tatuaż przebiegało w prawidłowy sposób? Przemyj dziarę letnią wodą, szarym mydłem lub płynem do higieny intymnej (zawiera on delikatny skład). Pamiętaj jednak, żeby po umyciu osuszyć skórę papierowym, jednorazowym ręcznikiem. Jest to bardzo ważne. ponieważ zbyt mocne pocieranie skóry może spowodować zaczerwienienie i obrzęk. Kiedy już wykonasz tę czynność możesz przystąpić do pierwszej samodzielnej pielęgnacji.

Warto wybrać naturalny, sprawdzony, bogaty w składniki odżywcze kosmetyk np. krem lub masło do pielęgnacji tatuażu i cienką warstwą posmaruj nim skórę. Produkty te można znaleźć w naszym sklepie.

Następnie owiń ponownie tatuaż folią i zabezpiecz na rogach taśmą klejącą. Pozostaw opatrunek na kilka godzin. Powtarzaj tę czynność raz dziennie.  Mniej więcej po 4 dniach możesz zrezygnować z folii, wystarczy, że będziesz smarować tatuaż kremem lub masłem do tatuażu. Możesz też nosić luźniejsze ubrania, które nie będą podrażniać skóry z tatuażem.

Jak dbać o tatuaż tuż po jego zrobieniu – pierwsze czynności

Owinięty folią tatuaż po wyjściu z salonu nie powinno się narażać na działanie czynników zewnętrznych. Postaraj się podejść do świeżej rany w sposób delikatny, pamiętając o tym, żeby nie moczyć, nie przesuszać i nie wystawiać jej na działanie promieni słonecznych. Kiedy rana po tatuażu ma dostęp do świeżego powietrza to zaczyna goić się znacznie szybciej.

Przed każdorazowym wyjściem z domu lub kładąc się spać, pamiętaj o tym, żeby nałożyć na skórę bandaż i czystą folię, aby unikać nadkażenia skóry. Nie trzymaj jednak opatrunku przez wiele godzin na skórze. Staraj się robić przerwy, co 2 godziny. Jeżeli chcesz jeszcze przyspieszyć gojenie skóry, to w momencie, kiedy pojawią się na niej strupki – 2 lub 3 razy dziennie rób sobie ciepłe i wilgotne okłady, które trzymaj ok. 5 minut na skórze.

Przygotuj się też na to, że w późniejszym etapie skóra może swędzieć. Pod żadnym pozorem nie odrywaj samodzielnie strupków. Zastosuj dla złagodzenia tych objawów właściwy krem do pielęgnacji tatuażu.

Z czego należy zrezygnować lub ograniczyć w czasie gojenia się tatuażu?

Przez jakiś czas po wykonaniu tatuażu musisz zacząć stosować się do kilku zasad:

  1. Nie możesz się opalać przez przynajmniej 4 tygodnie, żeby nie podrażniać skóry
  2. Nie możesz moczyć świeżego tatuażu, że nie zanieczyścić rany,
  3. Kiedy bierzesz prysznic musisz zadbać o to, żeby woda była chłodna
  4. Nie pocieraj tatuażu tradycyjnym ręcznikiem
  5. Folia na tatuaż chroni skórę, ale rana musi mieć dostęp do powietrza!
  6. W codziennej pielęgnacji stosuj tylko naturalne kosmetyki i nakładaj cienką warstwę preparatu!
  7. Kiedy pojawi się swędzenie tatuażu – nie drap skóry!
  8. Zrezygnuj z treningów przez okres kilku tygodni, ponieważ skóra intensywnie się poci i może się nadkażać,
  9. Nie pij alkoholu, ponieważ opóźnia to proces gojenia Twojej skóry
  10. Staraj się unikać kontaktu ze zwierzętami w miejscu wykonania tatuażu, ponieważ często na sierści znajdują się bakterie i roztocza, które mogą zabrudzić ranę

Jak dbać o tatuaż po zagojeniu – pielęgnacja

Wiesz już, że pielęgnacja tatuażu jest bardzo ważna. Na co dzień świetnie sprawdzą się kremy i masła z naturalnym składem, które nie podrażnią Twojej skóry, nie uczulą jej, a także pomogą w zachowaniu odpowiedniego nawilżenia tatuażu.  Bardzo dobrymi oraz sprawdzonymi produktami, które polecają tatuażyści w całym kraju są masła i kremy marki Neba:

  • Krem do pielęgnacji tatuażu Neba –   działa  wspomagająco na regenerację naskórka po wykonaniu tatuażu. Skóra po nim nie łuszczy się i jest dobrze nawilżona. W skład tego kosmetyku wchodzi: D-panthenol, witamina E, ceramidy, olej z ogórecznika, olej z konopii, masło shea, wyciąg z aloesu.
  • Masło do pielęgnacji tatuażu i skóry (butter tattoo) – czyli 100%  wegański kosmetyk, który idealnie sprawdzi się do pielęgnacji wytatuowanej skóry. W skład tego produktu wchodzą tylko naturalne składniki m.in. masło shea, masło mango, olej kokosowy, olej ryżowy, olej z nasion tamanu, masło kakaowe, wyciąg z zielonej herbaty.

Tatuaż wolno się goi – co robić?

Bardzo często osoby wykonujące tatuaż pytają ile trwa cały proces gojenia po zabiegu. Najczęściej wynosi on od 2 do 3 tygodni, jednak gdy mamy do czynienia z dużym tatuażem, może być to okres nawet do 5 tygodni. Warto zaznaczyć, że jest to sprawa bardzo indywidualna, która zależy od układu odpornościowego każdego z nas. Co w momencie, kiedy wykonany tatuaż nie chce się prawidłowo zagoić?

Może pojawić się taka sytuacja, że Twój tatuaż nie będzie goił się w prawidłowy sposób. Rana może być w tym czasie mocno zaczerwieniona a nawet się sączyć. Postaraj się wtedy delikatnie przemyć to miejsce żelem antybakteryjnym i nałóż delikatną warstwę kremu o działaniu przeciwzapalnym. Kiedy jednak i to nie pomoże, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie otrzymasz od niego specjalną maść z antybiotykiem, która skutecznie wyhamuje proces zapalny.


Udostępnij