Biały tatuaż – czy warto go zrobić i jak wygląda po zagojeniu?

Tatuaż róży wykonany białym tuszem

Białe tatuaże cieszą się popularnością wśród osób, które preferują subtelne wzory. Choć charakteryzują się delikatnym, estetycznym wyglądem, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i mogą nie być tak trwałe, jak motywy w ciemniejszych kolorach. Czy warto zrobić biały tatuaż?

Czym różni się biały tatuaż od tradycyjnych kolorowych tatuaży?

Biały tatuaż zakłada wykorzystanie pigmentu tylko w jednym, białym kolorze. Tak jasny tusz jest mniej widoczny i bardziej transparentny niż ciemne barwniki, dzięki czemu można uzyskać subtelniejszy wzór. Kontrast między tatuażem a skórą jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku wzorów wykonanych kolorowym tuszem. Jest to zauważalne zwłaszcza u osób o jasnej karnacji.

Przeźroczystość i niska intensywność koloru sprawiają, że u niektórych ludzi jasny tatuaż może być słabo widoczny. Z kolei u osób o ciemnej skórze biały pigment często jest zbyt transparentny.

Skoro znasz już podstawowe różnice między białymi a kolorowymi tatuażami, warto przeanalizować wady i zalety jasnych wzorów.

Jakie są główne wady i zalety białego tatuażu?

Białe tatuaże mają zarówno wady, jak i zalety. Ich mocne strony to:

  • subtelna estetyka – jasne wzory są delikatniejsze i trafiają w gusta osób, które preferują dyskretne rozwiązania;

  • unikatowość – tatuaże z użyciem białego tuszu wciąż są mniej popularne niż kolorowe motywy;

  • uniwersalność – wzór wykonany jasnym pigmentem pasuje do wielu stylów; sprawdzi się też w przypadku ludzi stawiających na minimalizm.

Wady takich wzorów to natomiast:

  • słaba widoczność wzoru o białym kolorze na jasnej skórze;

  • szybsze blaknięcie tatuażu – co zwiększa częstotliwość poprawek;

  • niższa trwałość – biały tusz jest bardziej podatny m.in. na niszczące działanie promieniowania UV; może też się przebarwiać.

Skoro znasz już wady i zalety jasnego tatuażu, sprawdź, jak zmienia się on po zakończeniu procesu gojenia.

Czy biały tatuaż zachowuje intensywność koloru po zagojeniu?

Tatuaż wykonany białym tuszem na początku jest zwykle intensywny, ale już w trakcie gojenia kolor staje się mniej wyrazisty. Jest tak również w przypadku ciemnych wzorów, choć tutaj, ze względu na większy kontrast, różnice między świeżym a wygojonym motywem nie są tak drastyczne. Wynika to z faktu, że proces regeneracji tkanek (gojenie się tatuażu) powoduje częściowe zanikanie pigmentów.

Na ostateczną intensywność koloru wpływają takie czynniki jak np. typ skóry, jakość zastosowanego tuszu (białego pigmentu) czy ekspozycja wzoru na promieniowanie słoneczne. Podczas gojenia nie można też moczyć rany, ponieważ kontakt z wodą może obniżyć nasycenie bieli i stworzyć efekt blizn. Natomiast po zregenerowaniu się wszystkich tkanek należy stosować specjalne kremy, które zapewniają pigmentom odporność na czynniki zewnętrzne, m.in. wysychanie czy blaknięcie pod wpływem promieniowania UV. Dzięki nim biały kolor nie zamieni się w żółty.

Nasuwa się więc pytanie: czy wykonanie białego tatuażu jest warte ryzyka?

Czy warto wykonać tatuaż w kolorze białym?

Biały tatuaż będzie dobrym wyborem dla osób, które stawiają na subtelność. Taki wzór podkreśli indywidualny styl, a jego wyjątkowa estetyka będzie przyciągać wzrok. To wyjątkowy i nieco ekstrawagancki wybór, który nie cieszy się jeszcze bardzo dużą popularnością. Sprawdzi się najlepiej u osób, które nie mają ani bardzo bladej, ani ciemnej skóry. Jeśli nie wiesz, jaki wzór tatuażu będzie Ci pasował, sprawdź nasz artykuł na ten temat: Jak dobrać tatuaż do charakteru?.

Wykonując biały tatuaż, trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie on mniej trwały niż ciemny motyw. Wiele osób ma zbyt duże oczekiwania co do wyglądu zagojonego wzoru, przez co czują się rozczarowane. Na opłacalność takiego kroku w dużej mierze wpływa więc fakt, na jakim efekcie Ci zależy. Znaczenie ma też to, czy będziesz sumiennie pielęgnować biały tatuaż.

Wiesz już, czy wykonanie jasnego wzoru ma sens. Sprawdź więc wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji białego tatuażu, aby cieszyć się nim jak najdłużej.

Czy biały tatuaż wymaga specjalnej pielęgnacji?

Biały tatuaż wymaga szczególnej pielęgnacji, aby utrzymać jego delikatny wygląd i zapobiec szybkiemu blaknięciu. Jak dbać o świeży tatuaż? Krótko po wykonaniu tatuaż należy traktować tak samo, jak kolorowy czy czarny wzór – stosować kremy wspomagające regenerację czy unikać pocierania i kontaktu z wodą przez pierwsze dni. W późniejszym czasie konieczna jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna. Warto stosować w tym celu kremy z filtrem stworzone z myślą o tatuażach. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona przeciwsłoneczna, lecz także nawilżenie skóry.

Pamiętaj przy tym, że biały tatuaż wymaga uważniejszej pielęgnacji. Kontrast między jasnym pigmentem a skórą jest bardzo mały, a więc nawet lekkie wyblaknięcie wzoru może bardzo negatywnie wpłynąć na jego wygląd. Trwałość motywu w dużej mierze zależy też od tego, jak potraktujesz go w trakcie gojenia i regeneracji skóry. Z tego powodu zawsze warto stosować się do zaleceń tatuatora.

Dzięki właściwej pielęgnacji biały tatuaż może zachować swój wygląd na lata, pozostając subtelną ozdobą ciała.