Blaknięcie tatuażu — dlaczego występuje i jak mu zapobiec?

blakniecie-tatuazu

Udostępnij

Wiele osób docenia tatuaże jako formę sztuki i wyrazu osobistego, ale rzadko kiedy zastanawia się nad tym, dlaczego wybrany wzór traci swoje wyraziste kolory i intensywność konturów. Wyblakły tatuaż jest mniej estetyczny, stąd też warto temu zapobiec. Dlaczego tatuaż blaknie szybciej pod wpływem niektórych czynników? Jak dbać o tatuaż, by zapewnić ochronę przed przedwczesnym blaknięciem koloru? Sprawdź!

Dlaczego tusz tatuażu blaknie po jakimś czasie? Wyjaśniamy proces blaknięcia tatuażu

Tatuaż, choć na początku zachwyca intensywnymi barwami, z czasem zaczyna blaknąć i tracić swoją pierwotną jakość. Niestety jest to nieunikniony proces — polega on głównie na regeneracji skóry, która następuje w wyniku gojenia się ran po wykonaniu tatuażu. Tuż po zabiegu, barwnik zostaje umieszczony głęboko w warstwie skóry zwanej skórą właściwą. Jednak wraz z procesem gojenia, naskórek, czyli górna warstwa skóry, zaczyna się regenerować. W efekcie pigment może być usuwana z powierzchni skóry, co powoduje, że tatuaż traci intensywność barw.

Od czego zależy tempo blaknięcia po zrobieniu tatuażu? Podpowiadamy!

Tatuaże blakną szybciej pod wpływem niektórych czynników. Warto zatem się z nimi zapoznać przed zrobieniem tatuażu:

  • Wybór części ciała — obszary skóry narażone na częste przecieranie, takie jak łokcie, palce, kostki czy kolana, są bardziej podatne na szybsze wyblaknięcie lub nawet całkowite zniknięcie tatuażu;

  • Jakość użytych pigmentów — niskiej jakości farby mogą szybko tracić intensywność kolorów;

  • Nadmierna ekspozycja tatuażu na działanie promieni słonecznych, bez odpowiedniej ochrony;

  • Wybór salonu tatuażu i technika tatuowania — zbyt płytko umieszczony pigment pod skórą sprzyja szybszemu blaknięciu tatuażu, gdyż naskórek, który się zrasta, rozmyje kolory;

  • Kolor tatuażu — kolorowe tatuaże blakną szybciej od tych wykonanych czarnym tuszem;

  • Brak odpowiedniej pielęgnacji po wykonaniu tatuażu — może skutkować rozmyciem konturów, utratą intensywności kolorów oraz powstawaniem blizn.

Kolorowy tatuaż a blaknięcie — które kolory tuszu blakną najszybciej?

Warto zdawać sobie sprawę, iż niektóre kolory na ciele blakną szybciej. Należą do nich:

  • Odcienie żółtego;

  • Barwa pomarańczowa;

  • Biel;

  • Wszystkie inne jasne pigmenty barwne.

Z kolei wyraziste barwy, np. niebieski, brązowy, czerwony czy czarny tracą swój dawny blask nieco później. Oczywiście wymaga to odpowiedniej pielęgnacji.

Więcej na temat kolorowych tatuaży, przeczytasz w artykule: kolorowy tatuaż po latach

Jak zapobiec blaknięciu swoich tatuaży? Tajniki pielęgnacji wygojonego tatuażu

Jeżeli zależy Ci na zapobiegnięciu blaknięciu tatuaży oraz zachowaniu ich w doskonałej kondycji, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Zrobieniu tatuażu wysokiej jakości pigmentami — przed zrobieniem tatuażu, warto, aby tatuażysta powiedział Ci, jakich farb zamierza stosować. Wybierz mądrze, ponieważ tatuaże wykonane z gorszej jakości pigmentów mogą szybciej tracić intensywność kolorów;

  • Odpowiedniej codziennej pielęgnacji od momentu zrobienia tatuażu — folię powinno ściągnąć się w terminie wskazanym przez tatuażystę. Picie alkoholu, czy palenie papierosów mają wpływ na szybsze krążenie krwi, co prowadzi do wzmożonego ruchu cząsteczek tuszu, czego efektem może być blaknący tatuaż. Należy zatem unikać tych czynników. Ponadto warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty do pielęgnacji tatuażu, np. mydełka antybakteryjne, serum i kremy — znajdziesz je w naszej ofercie: sklep neba.

  • Dokładnym nawilżaniu skóry — utrzymanie skóry dobrze nawilżonej może pomóc w zachowaniu jędrności i elastyczności, co z kolei może wpłynąć na dłuższą trwałość intensywności kolorów tatuażu. Wybieraj więc nawilżające kosmetyki do pielęgnacji tatuażu, które nie zawierają substancji drażniących ani alergenów. Ich regularne stosowanie może wspomóc utrzymanie skóry w dobrej kondycji;

  • Smarowaniu tatuażu cienką warstwą kremu z wysokim filtrem — promienie UV mogą być szkodliwe dla pigmentu, przez co jego kolor traci intensywność. Z tego względu chroń tatuaż przed słońcem — pomogą Ci w tym odpowiednie preparaty.

Chcesz szczegółowo dowiedzieć się więcej na temat tego, jak dbać o tatuaż? Przeczytaj artykuł, czym smarować tatuaż

Proces blaknięcia tatuażu — podsumowanie

Blaknięcie tatuażu nie jest niczym dziwnym — to naturalny proces, który można znacznie opóźnić. Wystarczy odpowiednio dbać o tatuaż i pamiętać o czynnikach mających wpływ na szybszą utratę barw wybranego wzoru. Pamiętaj, że jakość używanych farb, umiejętności tatuażysty, lokalizacja tatuażu na ciele oraz odpowiednia pielęgnacja skóry i regularne stosowanie kremów z filtrem UV mają tutaj ogromne znaczenie.

 


Udostępnij