Udostępnij

Jak przygotować się do zrobienia tatuażu?


Zastanawiasz się nad wykonaniem pierwszego tatuażu? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik krok po kroku o tym, jak należy przygotować się do wizyty u tatuatora i o czym warto pamiętać. Z naszą pomocą dowiesz się nie tylko, co w dniu wykonania tatuażu należy zrobić, ale także jak wybrać odpowiednie studio i przede wszystkim jak zadbać o małe dzieło sztuki, by świetnie prezentowało się przez całe Twoje życie.

Czy na pewno chcesz mieć tatuaż?

Skoro czytasz nasz poradnik, zapewne jesteś już przekonany, że chcesz wybrać się do studia tatuażu. Musisz jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju modyfikacje ciała są trudne do usunięcia. Rzeczywiście, istnieją metody laserowej likwidacji tattoo, jednak w miejscu wzoru pozostanie specyficzna blizna i przebarwienie. Można je ukrywać przy pomocy kosmetyków takich jak korektor czy fluid, jednak jest to na dłuższą metę uciążliwe.

Każdy z nas ma inny gust, co dotyczy również tatuaży. Odradzamy jednak poddawanie się chwilowej modzie i stawianiu na wzory, które w danym sezonie są po prostu na topie. Za kilka lat może być to krępujące. Warto wybrać grafikę lub napis, który dobrze Ci się kojarzy. Nie musi być ściśle związany z Twoimi wartościami czy przekazywać Twoich pasji – ma Ci się przede wszystkim podobać. Nie ulegaj również naciskom i pamiętaj o tym, że to Twoje ciało.

Wiele osób przed wykonaniem tatuażu zastanawia się, jak silny jest ból. Zależy to jednak od wielu czynników, a przede wszystkim od wytrzymałości organizmu. Często jednak się zdarza, że nawet osoby o wysokiej odporności na ból odczuwają poważne dolegliwości, a inni potrafią podczas tatuowania zasnąć.

Znaczenie ma również to, jak doświadczony jest tatuator, jaką technikę wybierasz (czy wzór uwzględnia wypełnienia, czy to sam kontur) oraz lokalizacja – w miejscach, w których skóra jest cienka i znajduje się pod nią niewiele tkanki tłuszczowej, dyskomfort może być poważniejszy. Pierwsze doświadczenia z tatuowaniem zazwyczaj jednak są zaskakujące i wielu klientów przyznaje, że spodziewało się większego bólu. Podczas sesji można robić przerwy, by na chwilę odpocząć – możesz także zrezygnować i spróbować, kiedy Twój organizm będzie gotowy.

Jak przygotować się do tatuażu?

Skoro podjąłeś decyzję, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników, dzięki którym proces przebiegnie bezpiecznie i bez nieprzyjemnych dolegliwości.

Wybierz profesjonalne studio tatuażu

Wybierając studio tatuażu kieruj się nie tylko estetyką. Ogromne znaczenie ma higiena pracy. Tatuowanie to forma zabiegu, w którym uszkadza się skórę i przy pomocy igły wprowadza tusz. Z tego względu szczególnie ważne jest przestrzeganie rygorystycznych norm sanitarnych. Musisz więc dowiedzieć się, w jaki sposób studio chroni swoich klientów przed infekcjami. Dotyczy to takich aspektów jak:

  • posiadanie autoklawu, czyli urządzenia do sterylizacji wszystkich wykorzystywanych sprzętów. Autoklawy przechodzą regularne kontrole, dlatego studio tatuażu może okazać Ci zaświadczenie z ostatniej inspekcji, potwierdzając sprawność urządzenia.
  • wykorzystanie przez tatuażystę rękawiczek jednorazowych
  • dezynfekcja stanowiska pracy, rąk i narzędzi
  • i to, co najważniejsze: korzystanie z jednorazowych igieł! Pamiętaj o tym, by podczas wizyty w studiu tatuażu zwrócić uwagę na to, czy tatuażysta wyciąga z jałowego opakowania nową igłę. W przeciwnym wypadku korzysta z używanych, a to oznacza, że możesz zakazić się groźnymi chorobami, takimi jak HIV czy HCV.

Lepiej zrezygnować z tatuowania i wyjść z sesji niż zaryzykować – możesz zaczekać na tatuaż, ale zapewnij sobie maksymalne bezpieczeństwo. Unikaj salonów, o których krążą negatywne opinie i które wyglądają na kiepsko wyposażone. Recenzje zadowolonych i niezadowolonych klientów bez problemu znajdziesz w Internecie.

Co trzeba zrobić przed wykonaniem tatuażu?

Przygotowanie do wykonania tatuażu zaczyna się kilka dni wcześniej.

  • Nawilżenie skóry jest bardzo istotne. Już tydzień przed zabiegiem zacznij korzystać z balsamów i kremów nawilżających, dzięki którym skóra w miejscu wzoru będzie sprężysta i miękka. Ułatwi to samo tatuowanie i proces gojenia.
  • Bezwarunkowo powstrzymaj się od spożywania alkoholu na przynajmniej 48 godzin przed tatuażem. Wiele osób o tym zapomina, co przekłada się na nieprzyjemne dolegliwości podczas zabiegu. Alkohol i inne używki wpływają na krzepliwość i gęstość krwi, a także ciśnienie. Nie bierz leków przeciwbólowych.
  • Dobre dla skóry jest również picie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia. Już tydzień wcześniej warto wdrożyć rutynę picia dwóch litrów wody dziennie, najlepiej z odrobiną soli kamiennej.
  • Podczas wykonywania tatuażu łatwo się ubrudzić. Idąc do studia wybierz ciemne ubrania, których Ci w razie czego nie będzie szkoda. Pamiętaj również, by były wygodne i umożliwiły swobodny dostęp tatuażyście. W zależności od miejsca, w którym ma się pojawić Twoje własne dzieło sztuki, może być konieczne zdjęcie części ubrań.
  • Zanim wyjdziesz do studia zjedz lekki, ale sycący posiłek. To uwaga szczególnie do osób, które wybrały duży tatuaż. W czasie jego wykonywania możesz poczuć się słabo lub mdło, dlatego warto mieć także przy sobie coś sycącego, na przykład batoniki proteinowe.

Ponadto pamiętaj, by nie golić ciała w tym miejscu, w którym ma powstać tatuaż – tatuator sam to zrobi tak, by nie doprowadzić do nawet najmniejszego zacięcia. Unikaj Słońca, ponieważ im bledsza skóra, tym lepiej (w przyszłości również będziesz musiał zawsze pamiętać o kremie z filtrem). Wyśpij się… i kiedy usiądziesz już na fotelu, po prostu się odpręż! Tatuatorzy mają mnóstwo ciekawych opowieści, które pozwolą Ci się zrelaksować.

Pielęgnacja tatuażu krok po kroku

Nie mniej ważne jest gojenie, które trwa kilka tygodni. W jaki sposób należy dbać o tatuaż w ciągu pierwszych dni i tygodni po wykonaniu?

  • Kiedy wyjdziesz od tatuatora, tatuaż będzie zaklejony przezroczystą folią. Już po trzech godzinach najlepiej jest ją odwinąć, by ostrożnie umyć skórę delikatnym mydłem. Następnie zawiń ją z powrotem i powtarzaj tę rutynę przez kolejne trzy dni. W naszej ofercie znajdziesz piankę do mycia tatuażu, dzięki której unikniesz podrażnień i dyskomfortu. Pod żadnym pozorem nie drap rany! Przedostające się na powierzchnię resztki tuszu i krwi są zupełnie naturalne, jednak drapanie może doprowadzić do infekcji. Możesz suplementować cynk, który przyspieszy proces gojenia.
  • Po usunięciu folii zacznij smarowanie skóry kremem lub masłem, przeznaczonym do tatuaży. Należy to robić przynajmniej 3 razy dziennie, zawsze po delikatnym umyciu miejsca wzoru.
  • Kiedy tatuaż w pełni się zagoi, nawilżanie skóry dalej jest ważne. Warto pielęgnować tatuaże przez całe życie, dzięki czemu nie stracą tuszu.

Na naszej stronie znajdziesz szereg wskazówek, dzięki którym z łatwością zadbasz o tatuaż. Nasze artykuły są stworzone przez osoby, które niejedną dziarę mają już za sobą. Ponadto zachęcamy do przyjrzenia się naszej ofercie specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji tatuaży – pianka, krem i masło pomogą Ci zadbać o tatuaż tak, by zachował efektowny wygląd przez długi czas, a przy tym obłędnie pachną!


Udostępnij