Udostępnij

Czy tatuaż boli? Gdzie boli najmniej i najbardziej?


Wiele osób, zanim zdecyduje się na pierwszy tatuaż, zastanawia się nad tym, czy dyskomfort jest do zniesienia. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – standardowa odpowiedź tatuatora brzmi „to zależy”. Czy warto stresować się bólem? Od jakich czynników zależy, czy robienie tatuażu boli i jak bardzo? Tłumaczymy krok po kroku.

Czy tatuaże bolą?

To zupełnie indywidualna sprawa, jak poważny będzie ból przy tatuowaniu. Chodzi przede wszystkim o odporność konkretnej osoby, choć również lokalizację tatuażu. Jest wiele miejsc, w których warstwa tkanki tłuszczowej i skóra jest cienka, przez co proces może być bardziej uciążliwy. Jeśli spodziewasz się, że Twój próg bólu jest niski, zastanów się, czy nie lepiej wybrać taki obszar ciała, na którym uda się zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości – ich listę znajdziesz w dalszej części artykułu. Ważne jest też, by dobrze przygotować się do zrobienia tatuażu.

Czym jest skala bólu tatuażu?

Osoby z zaawansowanym doświadczeniem w studiach tattoo wiedzą doskonale, gdzie tatuaż boli najbardziej. W Internecie z łatwością znajdziesz grafiki, które przedstawiają, gdzie nieprzyjemne objawy mogą być najbardziej poważne. Na wykonanie pierwszego tatuażu polecamy jednak te miejsca na ciele, gdzie warstwa tłuszczu jest grubsza. Lepiej unikać tych obszarów, w których łatwo możesz wyczuć kości, co dotyczy przede wszystkim żeber.

Co ma wpływ na odczuwanie bólu?

Zanim opowiemy, gdzie robienie tatuażu najbardziej boli, zastanówmy się nad samymi czynnikami, które mają na to wpływ.

  • Przede wszystkim liczy się lokalizacja. Miejsca okryte niewielką warstwą tkanki tłuszczowej i cienką, delikatną skórą nie są polecane osobom, które przeraża ból.
  • Bardzo duże znaczenie ma sam wzór. Techniki wykorzystywane podczas wykonywania tatuażu mogą być bardziej lub mniej bolesne. Konturowanie zwykle jest mało problematyczne, jednak wypełnianie wymaga ciągnięcia igłą po ciele, przez co odczucia mogą być mniej przyjemne. Dotyczy to również cieniowania i kropkowania.
  • Twoje nastawienie jest bardzo ważne! Jeśli będziesz pewny, że wykonanie tatuażu sprawi Ci problem, gwarantujemy, że odczuwanie bólu będzie zwiększone. Lepiej podejść do tego jak do przygody i nie robić sobie żadnych oczekiwań, ani negatywnych, ani pozytywnych.
  • Odpowiednie przygotowanie do tatuowania pozwoli Ci zredukować ból. Z tego powodu unikaj alkoholu minimum na trzy dni przed wizytą w studio tattoo, nie pij kawy w dniu sesji, odżywiaj się lekko, ale dostarcz sobie zdrowej porcji kalorii. Bezwzględnie odstaw leki rozrzedzające krew. Dzięki temu Twój organizm nie zareaguje szokiem.
  • To, czy tatuaż boli, zależy również od samej długości sesji. Warto mieć na uwadze, że jeśli wybierasz duży wzór, będzie on wymagać więcej czasu, nawet kilka godzin. Skóra z czasem staje się wrażliwsza, zmienia się ukrwienie, przez co dolegliwości mogą być bardziej nieprzyjemne. Warto w takich sytuacjach prosić tatuatora o chwilę przerwy, zadbać o nawodnienie i zjeść batonika proteinowego.

Osoby, które pierwsze dziaranie mają za sobą, często są zaskoczone tym, że tatuaż boli znacznie mniej, niż się spodziewały. Niektórzy odbierają te uczucia jako bardzo przyjemne i dlatego też decydują się na kolejne tatuowanie. Zdarzają się jednak też niepożądane reakcje. Jeśli sesja trwała zbyt długo, a proces wykonywania tatuażu był uciążliwy, po powrocie do domu możesz doświadczyć gorączki i migreny.

Gdzie tatuaże bolą najbardziej?

To, czy tatuaż boli, zależy w dużej mierze od tego, który obszar ciała chcesz pokryć wzorem. Tam, gdzie warstwa skóry i tłuszczu jest cienka, ból może być większy. Jakie to miejsca?

  • żebra,
  • stopy,
  • łokcie,
  • obojczyki,
  • okolice kręgosłupa.

Listę wrażliwych miejsc uzupełniają takie obszary jak genitalia, pachwiny, usta czy piersi ze względu na specyficzną czułość. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z tatuowaniem i obawiasz się, że ból będzie nie do zniesienia, lepiej postaw na inne miejsce, by zmniejszyć ryzyko niepożądanych reakcji.

Gdzie tatuaże bolą najmniej?

Są jednak takie obszary, gdzie warstwa skóry, tkanki tłuszczowej i mięśni ułatwia przeprowadzenie tego procesu bez bólu. Na przykład są to:

  • przedramiona,
  • ramiona,
  • łydki,
  • uda,
  • plecy, ale w większej odległości od samego kręgosłupa.

To świetne miejsca na pierwszy tatuaż. Są to też takie lokalizacje, w których z łatwością umieścisz zarówno mały, jak i duży wzór.

Sposoby na zmniejszenie bólu podczas tatuowania

Tatuowanie nie jest drogą przez mękę i sprawny tatuator pomoże Ci zredukować ból, robiąc przerwy i dbając o Twój komfort.

  • Sygnalizuj swoje potrzeby. Jeśli boli za bardzo, tatuator otoczy Cię większym wsparciem i pozwoli Ci odpocząć.
  • Warto skupić się na czymś innym, a nie tylko na tatuowaniu i doświadczaniu bólu. Tatuatorzy mają wiele ciekawych historii do opowiedzenia. Poza tym możesz słuchać muzyki, obejrzeć film na telefonie czy poczytać książkę.
  • Wiele osób podczas wykonywania tatuażu jest w stanie zasnąć dzięki monotonnemu dźwiękowi pracy maszynki. To też świetny sposób!

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i odżywianiu, nastaw się pozytywnie i pamiętaj, że w każdej chwili możesz zrobić przerwę lub odłożyć część elementów tatuażu na inny dzień.

Skorzystaj z produktów Neby dla świeżych tatuaży

Kiedy wrócisz do domu, musisz prawidłowo zadbać o swój tatuaż. Jak dbać o świeży tatuaż? Chodzi tu zarówno o nawilżenie, natłuszczenie i regenerację skóry, jak i zapewnienie dziarze efektownego wyglądu przez długi czas. Nasze masło i krem pozwolą Ci zatroszczyć się o małe dzieło sztuki, które będzie Ci teraz towarzyszyć. Produkty, które Ci proponujemy, pozwolą zredukować ból, pieczenie i swędzenie w pierwszych dniach. Mają naturalne, wegańskie składy i zawierają wszystkie składniki, których skóra potrzebuje do przeprowadzenia procesu gojenia.


Udostępnij