Style tatuaży


Udostępnij

Świat tatuaży rozwija się w niesamowitym tempie, nowe style, zabawa wielkością, perspektywą czy kolorami. Inspiracje czerpane są z całego świata. Popkultura, muzyka, filmy, komiksy, natura, technologia, filozofia, literatura czy sławne postacie – miłośników tatuażu nie łatwo zadowolić. Ponadto nowoczesne narzędzia i sposoby tatuowania dają coraz większe możliwości przez co poprawia się zarówno jakość tatuaży, jak i zwiększa się doświadczenie tatuażystów. Ciężko jednak przy tym wszystkim nadążyć za zmieniającymi się stylami i trendami, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się opisać te najbardziej znane i popularne style tatuażu.

Tatuaż fineline

Bardzo świeży styl tatuażu polegający na układaniu wzoru z cienkich linii bez użycia barwnika i cieniowania. Czarne linie ułożone w konkretne wzory dają efekt delikatności i ulotności, przez co ten styl tatuażu najczęściej wybierają Panie. Dziary są zazwyczaj małe, często składają się z geometrycznych wzorów lub zastosowana jest symetria. Fineline posiada jednak specjalne wymagania. Po pierwsze tusz, który musi być wysokiej jakości, aplikowany jest przez specjalną maszynę, aby uniknąć rozlania pod skórą i zniszczenia efektu. Po drugie musi go wykonać doświadczony artysta, który ma już pewną rękę w tym stylu graficznym.

Tatuaż realistyczny

Spośród wielu stylów tatuażu, realistyczny zawsze będzie się mocno wyróżniać. Jak sama nazwa wskazuje, styl realistyczny oddaje wygląd tatuowanej rzeczy bądź osoby z fotograficzną dokładnością. Zrobienie tatuażu jednak zajmuje długi czas, a artysta który go robi musi znać się na swojej pracy i charakteryzować pewną ręką. To styl, który pozwala stworzyć na ciele realistyczne portrety czy nawet krajobrazy.

Tatuaż Oldschool (tatuaż tradycyjny)

Tatuaże old school czyli prekursorzy wielu dzisiejszych stylów, to tatuaże, które dotarły do nas z wysp Polinezji i Azji wyspiarskiej. Figury geometryczne, kształty nawiązujące do fali, wiatru i podróży, a także grube, wyraźne kontury to tylko niektóre ze znanych nam form. Ale mówiąc o old school nie możemy zapomnieć o kotwicach, różach wiatru czy sercach, tak często spotykanych dawniej wśród żeglarzy.

Tatuaż neotradycyjny

To niejako spadkobierca tradycyjnego old schoolu, który nie dość, że zawiera w sobie jego najlepsze cechy, takie jak wyraźne kontury i kolorowe wypełnienie, to także rozwija je i adaptuje do swoich potrzeb. Duża wyrazistość i dokładność, różnej grubości kontury, są uzupełnianie całą gamą kolorów co gwarantuje efekt głębi i niesamowity wygląd dziary w stylu new school.

Tatuaż dotwork

Dotwork, tatuaż który obecnie przeżywa swoją drugą młodość. I nie bez powodu. Motywy tworzone z kropek i zabawa ich nasyceniem daje niesamowite efekty, które doskonale można dopasować do każdego ciała.

Tatuaż watercolor

Watercolor, znany również pod nazwą akwarela to jeden z najciekawszych, pod względem finalnego wyglądu, rodzaj tatuażu. Użycie wielu różnych barwników, stopniowe cieniowanie i brak sztywnych konturów sprawia, że końcowy wygląd dziary przypomina ten, który moglibyśmy uzyskać przy pomocy farb akwarelowych.

Tatuaż graficzny

Ta grupa jest bardzo duża i może zawierać w sobie wszystkie cechy, których nie da się dopasować innym stylom, a tak właściwie najczęściej łączy w sobie różne style tatuowania. Nie ma jakichś specjalnych cech charakterystycznych. Wybór stylu jest najczęściej podyktowany chęcią zrobienia tatuażu u konkretnego artysty, tworzącego takie wzory, które tatuowanemu najbardziej się podobają.

Tatuaż czarno – biały

Kolejna klasyczna forma, tym razem jednak bazująca na kontraście między tylko i wyłącznie dwoma kolorami. Proste połączenia dają fascynujące efekty, a gra kontrastem i cieniami często wywołuje wrażenie głębi. W tym stylu częstym motywem są czaszki i geometryczne kształty.

Tatuaż japoński (Irezumi)

Mistrzostwo sztuki tatuażu. Tatuaże wykonane w tym stylu są unikalne i niepowtarzalne. Mocne kolory, dzieła wielkopowierzchniowe zajmujące zazwyczaj całą kończynę, a nie rzadko nawet większą powierzchnię ciała (tak zwany garnitur). Wielokolorowe, często pojawiają się motywy przedstawiające bóstwa, demony czy duchy żywiołów. Dawniej ten specyficzny styl miał przede wszystkim ogromne szczególne znaczenie dla członków japońskiej Yakuzy, dziś na swoim ciele nosi go już cały świat.

Trash polka

Dość młody, ale mający swoich fanów styl. Ma on łączyć różne symbole i światy. Cechami charakterystycznymi są mocne, wyraziste kolory (zazwyczaj czerń, czerwień i odcienie szarości), różne elementy realistyczne, ale też motywy roślinne. Ważną rolę odgrywa tu cieniowanie i umiejętne rozmazywanie tła. Daje to szerokie pole do popisu, zwłaszcza utalentowanym artystom.

Ignorant style

Zdobywający, zwłaszcza wśród młodzieży, dużą popularność styl tatuażu opierający się na wyrażaniu buntu i samego siebie poprzez nie zawsze piękne czy rozbudowane dziary. Króluje tu minimalizm, tusz w kolorze czarnym, a także prosta, wręcz stylizowana na nieudolną, kreska.

Blackout

Zazwyczaj w różnych stylach kolorów i kształtów używa się po to, by przedstawiać jakieś figury lub kształty. W tym stylu tatuażu całą kończynę czy część ciała pokrywa się czarnym tuszem bez żadnych wzorów. Wyłamaniem się z tego jest styl blackwork. Tatuaże blackwork charakteryzują się tym, że to „czysta” skóra wskazuje wzór na tle czarnego tuszu.

Biomechanika

W stylu biomechanika tatuaż ma odsłaniać mechanizmy, które pracują pod jej powierzchnią, równocześnie sugerować jakoby człowiek był po części maszyną. Ważne są tu nie tylko detale wykonania, kolory, ale także znajomość anatomii.

Tatuaż polinezyjski

Tatuaż plemienny noszony przez wojowników, powstały przy pomocy czarnego tuszu. Ostre krawędzie, nietypowe, często skomplikowane wzory i ciekawe szczegóły sprawiają, że cieszy się popularnością, zwłaszcza wśród sportowców.

Tatuaż newschool (cartoon)

Styl nowoczesny, który charakteryzuje się mieszaniną stylów, kolorów i kształtów. Obowiązuje tu całkowita wolność w wyrazie, często ukazane są tu bardzo szczegółowe obrazy z kreskówek, bajek czy komiksów.

Tatuaż etniczny

W tej kategorii znajdują się charakterystyczne dla konkretnych rejonów (np. maoryski lub celtycki) świata style tatuowania. Często są to tatuaże minimalistyczne, ale zapierające dech w piersiach swoją szczegółowością i kształtami. Najpopularniejszym przedstawicielem tej dziedziny są tatuaże w stylu handpoke wykonywane przez Maorysów.

Tatuaż orientalny

Ten styl graficzny czerpie inspiracje z kultury dalekiego wschodu. Chiny, Indie, Korea, a co za tym idzie ich mitologie, wierzenia i duchy gwarantują, że dzieło sztuki wykonane w tym stylu będzie ciekawą ozdobą. Wyraziste kolory, szczegółowość i krzykliwe kształty to cechy koło których nie można przejść obojętnie.


Udostępnij