Jak wygląda tatuaż po schudnięciu? Sprawdź jak zmiany masy ciała wpływają na wygląd wzoru

Tatuaż po schudnięciu

Wraz ze zmianą masy ciała powierzchnia skóry zwiększa się lub zmniejsza. Nie jest to obojętne dla tatuażu – zwłaszcza jeśli został on wykonany w momencie, gdy dana osoba miała zupełnie inną wagę. Jak wzór zmienia się wraz z utratą kilogramów?

W jaki sposób tatuaż może zmienić wygląd po utracie masy?

W związku z utratą masy ciała tatuaż może się rozciągnąć, pofałdować czy zdeformować. Wynika to z kurczenia się skóry, a także zmniejszenia jej elastyczności. To, w jaki sposób zmieni się tatuaż po schudnięciu, zależy głównie od liczby utraconych kilogramów oraz miejsca, w którym umieszczono wzór.

Jeśli schudniesz o 5-10% wcześniejszej masy ciała, motyw nie zmieni się zbyt mocno. Drobna deformacja może być widoczna jedynie w miejscach, z których ubyło najwięcej kilogramów. Najczęściej są to ramiona, klatka piersiowa czy brzuch.

Deformacja będzie większa, jeśli schudniesz o 10-20%. Przy takim spadku masy ciała skóra ma tendencję do wiotczenia, co wpływa negatywnie na wygląd tatuażu. Na brzuchu, udach czy plecach może dojść do zniekształcenia konturów i zmian w proporcjach wzoru.

Przy większej utracie masy ciała trudno uniknąć modyfikacji tatuażu. Może on stać się pofalowany i utracić drobne szczegóły. W miejscach, w których znajdują się duże powierzchnie pokryte kolorowym tuszem, często pojawiają się też nierówności w intensywności barw.

Warto pamiętać, że każdy tatuaż zachowuje się zupełnie inaczej w obliczu zmian masy ciała. Wpływa na to głębokość, na jaką wprowadzono tusz, grubość linii, szczegółowość, kolorystyka czy miejsce, w którym znajduje się wzór. Deformacje najczęściej występują na częściach ciała, z których chudnie się szybko, takich jak uda, ramiona czy brzuch.

Na wygląd tatuażu w dużej mierze wpływa też elastyczność skóry.

Jak elastyczność skóry wpływa na wygląd tatuażu po schudnięciu?

Elastyczność skóry ma duży wpływ na wygląd tatuażu po schudnięciu. Wynika to z faktu, że poprawnie zbudowane, jędrne tkanki lepiej dostosowują się do nowych kształtów ciała i cechują się imponującą rozciągliwością. Mają też zdolność szybkiego kurczenia się wraz z utratą wagi. U osób, które mogą pochwalić się elastyczną skórą, zmiany w tatuażu po schudnięciu są zwykle najmniejsze lub nawet niezauważalne.

Trzeba pamiętać, że elastyczność skóry różni się w zależności od stylu życia, wieku, stosowanej pielęgnacji czy nawet genetyki. Warto o nią dbać, zwłaszcza gdy planujesz zrzucić zbędne kilogramy. Dobre kurczenie się skóry pozwoli uniknąć zmian proporcji tatuażu, także w okolicach brzucha czy ud.

Znaczenie ma też to, w jakim miejscu został wykonany wzór – niektóre lokalizacje są bardziej podatne na zmiany niż inne.

Kobieta trenująca na siłowni z tatuażem, chcąca schudnąć

Czy lokalizacja tatuażu na ciele ma znaczenie przy utracie wagi?

Lokalizacja tatuażu na ciele ma bardzo duże znaczenie przy utracie wagi. Najszybciej i najczęściej dochodzi do modyfikacji wzorów umieszczonych na brzuchu, ramionach, biodrach czy udach. Bardziej stabilne są motywy na łydkach, przedramionach, obojczykach czy łopatkach. Wynika to z faktu, że w tych obszarach nie gromadzi się tak dużo tłuszczu, a więc po schudnięciu skóra nie musi drastycznie zmniejszyć swojej powierzchni.

Wybór odpowiedniej lokalizacji tatuażu jeszcze przed jego zrobieniem jest więc bardzo ważny. Lepiej stawiać na stabilne obszary, na których skóra nie jest narażona na szybkie i znaczne rozciąganie. Najlepsze miejsca na ciele na zrobienie tatuażu to takie, które nie zmienią się znacznie w związku z tyciem, chudnięciem czy ciążą.

Warto wiedzieć, że styl tatuażu także może wpłynąć na to, jak bardzo będzie się on zmieniał przy wahaniach wagi.

Jak różne style tatuażu reagują na zmiany ciała spowodowane chudnięciem?

To, jak bardzo zmieni się tatuaż po schudnięciu, zależy m.in. od jego stylistyki. Realistyczne wzory mają wiele detali, a więc są bardzo podatne na deformacje. Podobnie jest też w przypadku motywów geometrycznych, które bazują na równych liniach i symetrii. Znacznie lepiej zachowują się tatuaże minimalistyczne, z cienkimi liniami. Trzeba jednak pamiętać, że przy dużych wahaniach wagi one także mogą się zmienić.

Problematyczne są też takie style tatuażu, jak dotwork i blackwork, zwłaszcza gdy mają wiele szczegółów. Po schudnięciu może np. dojść do zagęszczenia kropek czy zmian w proporcjach wzorów.

Najmniej podatne na deformację w wyniku utraty masy ciała są tatuaże w stylu old-school, z grubymi liniami i kolorowymi fragmentami. Zwykle nie mają one drobnych detali, które mogłyby zaniknąć wraz z kurczeniem się skóry.

Na szczęście istnieją metody, które mogą pomóc w zapobieganiu niechcianym zmianom tatuażu przy planowanej utracie wagi.

Jak zapobiegać negatywnym zmianom w wyglądzie tatuażu w przypadku planowanej utraty wagi?

Istnieje kilka metod, które pozwalają na zmniejszenie stopnia deformacji tatuażu przy planowanej utracie masy ciała. Mowa tu np. o regularnym nawilżaniu skóry, powolnym chudnięciu czy stosowaniu zbilansowanej diety bogatej w witaminy. Ważne jest też to, czy wzór zagoił się prawidłowo tuż po zrobieniu.

Odpowiednia pielęgnacja skóry przez cały okres chudnięcia pomaga zminimalizować zmiany we wzorze i uniknąć kosztownej korekty tatuażu. Taka prewencja deformacji może być bardzo skuteczna. U osób, które podchodzą do niej sumiennie, można uniknąć znacznych deformacji nawet na brzuchu czy udach. Prawidłowa pielęgnacja tatuażu wymaga stosowania specjalistycznych kosmetyków, bogatych w składniki odżywcze. W naszej ofercie znajdziesz kosmetyki do pielęgnacji takie jak balsamy, kremy czy masła do tatuażu.

Dzięki takim praktykom osoby, które planują redukcję masy ciała, mogą lepiej zadbać o wygląd swojego tatuażu w dłuższej perspektywie czasu.