20 Styli tatuaży — zapoznaj się z przewodnikiem i znajdź idealny styl dla siebie

Świat tatuaży rozwija się w niesamowitym tempie, nowe style, zabawa wielkością, perspektywą czy kolorami. Inspiracje czerpane są z całego świata. Popkultura, muzyka, filmy, komiksy, natura, technologia, filozofia, literatura czy sławne postacie – miłośników tatuażu nie łatwo zadowolić. Ponadto nowoczesne narzędzia i sposoby tatuowania dają coraz większe możliwości przez co poprawia się zarówno jakość tatuaży, jak i zwiększa się doświadczenie tatuażystów. Ciężko jednak przy tym wszystkim nadążyć za zmieniającymi się stylami i trendami, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się opisać te najbardziej znane i popularne style tatuażu.

Tatuaż w stylu biomechanika

Tatuaż w stylu biomechanika ma odsłaniać mechanizmy, które pracują pod jej powierzchnią, równocześnie sugerować jakoby człowiek był po części maszyną. Ważne są tu nie tylko detale wykonania, kolory, ale także znajomość anatomii. Przechodząc do kolejnego omawianego stylu, warto zastanowić się nad jego geometryczną formą, która w pełni eksponuje perfekcję kształtów i symetrii.

Tatuaż geometryczny — perfekcja kształtów

Tatuaż geometryczny charakteryzuje się wykorzystywaniem różnorodnych figur geometrycznych, takich jak linie, koła, kwadraty czy trójkąty, które są układane w precyzyjne i powtarzalne kompozycje. Istotą tego stylu jest gra kontrastem, precyzją oraz symetrią, co często prowadzi do uzyskania hipnotyzującego efektu na skórze. Tatuaże geometryczne mogą być bardzo minimalistyczne, bazując na prostych wzorach i kreskach, ale również mogą być bardziej złożone, wykorzystując bogatą gamę kształtów i detali. Niezależnie od wybranego motywu, tatuaż geometryczny wymaga odpowiedniego przemyślenia rozmieszczenia elementów, aby prezentował się równie efektownie, niezależnie od położenia na ciele. Stylem przynoszącym rewolucję w sztuce tatuażu poprzez dynamiczne elementy graficzne oraz intensywne kolory jest trash polka, o którym więcej w następnym akapicie.

dotwork-geometria

@krajewski.tattoo

Trash polka — rewolucja w czerwieni i czerni

Trash polka to styl dość młody, ale mający swoich fanów styl. Ma on łączyć różne symbole i światy. Cechami charakterystycznymi są mocne, wyraziste kolory (zazwyczaj czerń, czerwień i odcienie szarości), różne elementy realistyczne, ale też motywy roślinne. Ważną rolę odgrywa tu cieniowanie i umiejętne rozmazywanie tła. Daje to szerokie pole do popisu, zwłaszcza utalentowanym artystom. Przechodząc do innego stylu tatuażu, warto zwrócić uwagę na realizm, który w mistrzowski sposób oddaje detale, tworząc wrażenie trójwymiarowej rzeczywistości na skórze.

Tatuaż realistyczny — mistrzostwo detali

Tatuaż realistyczny spośród wielu stylów tatuażu, zawsze będzie się mocno wyróżniać. Jak sama nazwa wskazuje, styl realistyczny oddaje wygląd tatuowanej rzeczy bądź osoby z fotograficzną dokładnością. Zrobienie tatuażu jednak zajmuje długi czas, a artysta, który go robi, musi znać się na swojej pracy i charakteryzować pewną ręką. To styl, który pozwala stworzyć na ciele realistyczne portrety czy nawet krajobrazy. Teraz zanurzymy się w świat tatuażu japońskiego, gdzie wzory z Kraju Kwitnącej Wiśni nabierają nowego życia na ludzkiej skórze.

realistyczny

@j.pilar_tattoo

Tatuaż japoński (Irezumi) – wzory z Kraju Kwitnącej Wiśni

Tatuaż japoński to mistrzostwo sztuki tatuażu. Tatuaże wykonane w tym stylu są unikalne i niepowtarzalne. Mocne kolory, dzieła wielkopowierzchniowe zajmujące zazwyczaj całą kończynę, a nie rzadko nawet większą powierzchnię ciała (tak zwany garnitur). Wielokolorowe, często pojawiają się motywy przedstawiające bóstwa, demony czy duchy żywiołów. Dawniej ten specyficzny styl miał przede wszystkim ogromne szczególne znaczenie dla członków japońskiej Yakuzy, dziś na swoim ciele nosi go już cały świat. Czy podobnie jest w przypadku stylu blackout?

japonski-irezumi

@jaroslawbaka

Tatuaż w stylu blackout

Tatuaż w stylu blackout odbiega od reguły, gdzie w różnych stylach kolorów i kształtów używa się po to, by przedstawiać jakieś figury lub kształty. W tym stylu tatuażu całą kończynę czy część ciała pokrywa się czarnym tuszem bez żadnych wzorów. Wyłamaniem się z tego jest styl blackwork. Tatuaże blackwork charakteryzują się tym, że to „czysta” skóra wskazuje wzór na tle czarnego tuszu w przeciwieństwie do tatuażu tradycyjnego.

blackout

@kostaink

Tatuaż Oldschool (tatuaż tradycyjny)

Tatuaże old school, czyli prekursorzy wielu dzisiejszych stylów, to tatuaże, które dotarły do nas z wysp Polinezji i Azji wyspiarskiee. Figury geometryczne, kształty nawiązujące do fali, wiatru i podróży, a także grube, wyraźne kontury to tylko niektóre ze znanych nam form. Ale mówiąc o old school nie możemy zapomnieć o kotwicach, różach wiatru czy sercach, tak często spotykanych dawniej wśród żeglarzy. Chcąc połączyć te wzory z innymi motywami, przejdźmy do tatuażu graficznego.

oldschool

@mikenofcuktattoo

Tatuaż graficzny: nowoczesne linie

Tatuaż graficzny stanowi dość liczną grupę — może zawierać w sobie wszystkie cechy, których nie da się dopasować innym stylom, a tak właściwie najczęściej łączy w sobie różne style tatuowania. Nie ma jakichś specjalnych cech charakterystycznych. Wybór stylu jest najczęściej podyktowany chęcią zrobienia tatuażu u konkretnego artysty, tworzącego takie wzory, które tatuowanemu najbardziej się podobają. Jednak chcąc spełnić marzenie o nieco bardziej mrocznym malunku na swoim ciele, warto zastanowić się nad tatuażem gotyckim.

graficzny

@kozubskaola

Tatuaż gotycki — mroczne ikonografie

Tatuaż gotycki, nawiązujący do bogatej historii subkultury gotyckiej, ma swoje korzenie głównie w końcu lat 70. i początkach lat 80. XX wieku. Ten styl tatuażu, który wywodzi się z głównie z Ameryki Północnej i Europy, nadal cieszy się popularnością wśród fanów tego trendu. Inspiracje do wzorów gotyckich tatuaży często czerpane są zarówno z kultury starożytnych cywilizacji, jak i z romantyzmu epoki XVIII i XIX wieku. Charakterystyczne są tutaj motywy takie jak krzyże, czaszki, smoki czy ruiny kościołów, a dominujące kolory to głównie czernie i szarości. Przejdźmy teraz do stylu dotwork.

gotycki

@kr.uk

Tatuaż dotwork — punkt po punkcie

Tatuaż dotwotk obecnie przeżywa swoją drugą młodość. I nie bez powodu. Motywy tworzone z kropek i zabawa ich nasyceniem daje niesamowite efekty, które doskonale można dopasować do każdego ciała. Równie ciekawie prezentują się tatuaże w stylu watercolor.

Tatuaż w stylu watercolor

Tatuaż w stylu watercolor, znany również pod nazwą akwarela to jeden z najciekawszych, pod względem finalnego wyglądu, rodzaj tatuażu. Użycie wielu różnych barwników, stopniowe cieniowanie i brak sztywnych konturów sprawia, że końcowy wygląd dziary przypomina ten, który moglibyśmy uzyskać przy pomocy farb akwarelowych. Decydując się na ten styl, powinniśmy dowiedzieć się, jak dbać o kolorowy tatuaż, w tym tatuaż neotradycyjny.

watercolor

@jagoodtattoo

Tatuaż neotradycyjny — nowoczesna sztuka

Tatuaż neotradycyjny to niejako spadkobierca tradycyjnego old schoolu, który nie dość, że zawiera w sobie jego najlepsze cechy, takie jak wyraźne kontury i kolorowe wypełnienie, to także rozwija je i adaptuje do swoich potrzeb. Duża wyrazistość i dokładność, różnej grubości kontury, są uzupełnianie całą gamą kolorów, co gwarantuje efekt głębi i niesamowity wygląd dziary w stylu new school.

neotradycyjny

@deepred_tattoo

Ignorant style — artystyczne wyrażanie siebie

Ignorant style to zdobywający, zwłaszcza wśród młodzieży, dużą popularność styl tatuażu opierający się na wyrażaniu buntu i samego siebie poprzez nie zawsze piękne czy rozbudowane dziary. Króluje tu minimalizm, tusz w kolorze czarnym, a także prosta, wręcz stylizowana na nieudolną, kreska. Jeżeli jednak zależy nam na delikatniejszej formie, postawmy na tatuaż fineline — to zdecydowanie oryginalna metoda tatuowania.

ignorant

@gryzmol.ink

Tatuaż fineline — delikatność linii

Tatuaż fineline to bardzo świeży styl tatuażu polegający na układaniu wzoru z cienkich linii bez użycia barwnika i cieniowania. Czarne linie ułożone w konkretne wzory dają efekt delikatności i ulotności, przez co ten styl tatuażu najczęściej wybierają Panie. Dziary są zazwyczaj małe, często składają się z geometrycznych wzorów lub zastosowana jest symetria. Fineline posiada jednak specjalne wymagania. Po pierwsze tusz, który musi być wysokiej jakości, aplikowany jest przez specjalną maszynę, aby uniknąć rozlania pod skórą i zniszczenia efektu. Po drugie musi go wykonać doświadczony artysta, który ma już pewną rękę w tym stylu graficznym. Przejdźmy teraz do tatuażu w stylu etnicznym.

fineline

@nadtlenek_wodoru.ink

Tatuaż etniczny: inspiracje ze świata

Tatuaż etniczny to kategoria, w której znajdują się charakterystyczne dla konkretnych rejonów (np. maoryski lub celtycki) świata style tatuowania. Często są to tatuaże minimalistyczne, ale zapierające dech w piersiach swoją szczegółowością i kształtami. Najpopularniejszym przedstawicielem tej dziedziny są tatuaże w stylu handpoke, czyli miarowe wbijanie igły przez Maorysów. Jeśli nie chcemy posłużyć się jedynie czarnym tuszem, strzałem w dziesiątkę będzie zestawienie go z bielą.

Tatuaż polinezyjski — wzory i symbole

Tatuaż polinezyjski jest charakterystycznym tatuażem plemiennym noszonym przez wojowników, powstałym przy pomocy czarnego tuszu. Ostre krawędzie, nietypowe, często skomplikowane wzory i ciekawe szczegóły sprawiają, że cieszy się popularnością, zwłaszcza wśród sportowców.

Tatuaż plemienny

Tatuaż plemienny, mający głębokie korzenie w tradycjach i kulturach różnych społeczności na całym świecie, stanowi wyraz silnej więzi z dziedzictwem etnicznym i historią. Charakteryzuje się on często abstrakcyjnymi wzorami, geometrycznymi kształtami i symbolem, które odzwierciedlają ważne wartości, przynależność do danej grupy czy etniczne tożsamości. Zajmijmy się teraz tatuażem w czarno-białym.

polinezja-etniczny

@avalan.tattoo

Tatuaż czarno – biały — w świecie kontrastu

Tatuaż czarno-biały to kolejna klasyczna forma, tym razem jednak bazująca na kontraście między tylko i wyłącznie dwoma kolorami. Proste połączenia dają fascynujące efekty, a gra kontrastem i cieniami często wywołuje wrażenie głębi. W tym stylu częstym motywem są czaszki i geometryczne kształty. Pragnąc stworzyć niepowtarzalne malunki nie z tego świata, zastanówmy się nad tatuażem w stylu surrealistycznym.

Tatuaż w stylu surrealistycznym

Tatuaż w stylu surrealistycznym przełamuje konwencje tradycyjnych wzorów, przenosząc na skórę wyjątkowe wizje i abstrakcyjne kompozycje. Charakteryzuje się on unikalnym połączeniem realistycznych elementów z surrealistycznymi motywami, tworząc dzieła, które są niczym nierealny sen przeniesiony do rzeczywistości. Jednak dla wielbicieli kreskówek lub komiksów dedykowane są tatuaże newschool.

surrealistyczny

@k.dumka.tattoo

Tatuaż newschool (cartoon)

Tatuaż newschool to styl nowoczesny, który charakteryzuje się mieszaniną stylów, kolorów i kształtów. Obowiązuje tu całkowita wolność w wyrazie, często ukazane są tu bardzo szczegółowe obrazy z kreskówek, bajek czy komiksów.

anime-cartoon

@rzychu

Sprawdź znaczenie tatuażu i co reprezentuje wybrany przez Ciebie wzór.