Kolorowy tatuaż po latach – fakty i mity

kolorowy-tatuaz-po-latach

Udostępnij

W związku z rosnącą popularnością tatuaży, wokół tego tematu przez lata narosło sporo mitów i legend. Cały czas pojawiają się pytania dotyczące ich powstawania, pielęgnacji oraz blaknięcia. Dziś sprawdzimy jak to właściwie jest z tatuażem kolorowym, czy warto go zrobić, jak zmieni się po latach, jak to jest z jego blaknięciem i czy w ogóle blaknięcie tatuażu zależy od jego koloru. Do dzieła!

Czy warto zrobić tatuaż w kolorze?

Cytując stare porzekadło „jeden rabin powie tak, inny powie nie”. Dlaczego? Bo to Wasz osobisty wybór. Niektórzy preferują tatuaże wykonane tylko czarnym tuszem, dla innych tatuaże kolorowe to nowa, niczym nieograniczona, ścieżka do ozdabiania swojego ciała. Czy według nas któreś są lepsze? A skąd! Wszystkie są piękne i świetnie wyglądają na Waszej skórze. Pamiętajcie tylko o stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej Wasze małe arcydzieła pozostały w doskonałej kondycji i cieszyły oczy wyraźnym kształtem.

Czy tusz tatuażu może zmienić po latach kolor na inny? Wyjaśniamy

Nie. W dawnych czasach przy blaknięciu tatuaży, starzeniu się skóry, działaniu promieniowania UV, kolor tatuażu się zmieniał. Uspokajamy! Dziś używamy lepszych jakościowo farb i tuszy dlatego Twój piękny czarny tatuaż nie stanie się niebieski czy zielony. Ale jego kolor wciąż może blaknąć, a kontur się rozmyć. Podobnie wyraziste kolory mogą stracić intensywność barw.

Blaknięcie koloru tatuażu – czy jest normalne?

Tak. Na barwnik i tusz działa wiele czynników – praca naszego ciała, starzenie skóry, promienie słoneczne (a dokładnie promieniowanie UV). Wszystko to sprawia, że blaknięcie tatuażu i rozmycie konturów dziary to nieunikniony proces. Możemy odwlec ten moment, odpowiednio dbając o skórę w miejscu zrobienia dziary stosując specjalistyczne kosmetyki i chroniąc tatuaż przed słońcem.

Po jakim czasie blaknie kolorowy tatuaż?

Kolorowe tatuaże blakną szybciej, zwłaszcza jaśniejsze barwy, jak odcienie żółtego i pomarańczowego. O ile kolor czarny, niebieski czy czerwony, a więc wszelkie ciemne kolory mają przewidzianą trwałość na około 6 – 10 lat, o tyle jasne barwy bez odpowiedniej ochrony i pielęgnacji mogą blaknąć już po około 3.

Nie ma tu jednak mowy o sztywnych ramach. Wszystko zależy od:

  • jakości użytego tuszu,
  • umiejętności tatuatora,
  • pielęgnacji po zrobieniu tatuażu,
  • narażenia na słońce i promienie UV,
  • miejsca zrobienia dziary.

Kolorowe tatuaże blakną szybciej, niż czarne – fakt czy mit?

Fakt. Kolorowe tatuaże, akwarelowe, komiksowe, oldskulowe itp. używają barwników. Pigmenty barwne są o wiele bardziej podatne na rozkład niż czarny tusz, a co za tym idzie, tatuaż blaknie szybciej.

Możemy spróbować przezwyciężyć albo chociaż odwlec tę próbę czasu, odpowiednio pielęgnując świeży tatuaż i skórę, zabezpieczać go przed szkodliwym promieniowaniem. Warto też dokładnie przemyśleć kolory jakich chcielibyśmy użyć. Ciemne kolory zachowują dłużej intensywność, więc może warto tak zmodyfikować dziarę i wzór, aby zastąpić te jasne ciemniejszymi.

Tempo blaknięcia kolorowego tatuażu zależy od jakości użytego tuszu – prawda czy fałsz?

Prawda. Pamiętajmy, że nowy tatuaż zostanie z nami do końca życia, a tusz, praca i czas tatuażysty, a także renoma salonu kosztują. Więc jeśli Wasza upragniona dziara ma wręcz nieprzyzwoicie niską cenę to znaczy, że na którymś etapie oszczędzono na którymś z elementów.

Tani tusz jest zazwyczaj niskiej jakości, przez co jest dużo bardziej podatny na rozkład i blaknięcie. Taki tatuaż zacznie znikać dużo szybciej i będzie wymagał odnowienia albo poprawek, które wyniosą Was łącznie więcej niż wizyta w dobrym studiu i zrobienie droższego tatuażu.

Odnawianie kolorowego tatuażu po latach – czy można go uniknąć?

Jeśli wciąż chcecie cieszyć się tatuażem to po pewnym czasie może okazać się konieczna odnowa dziary. Kolorowe tatuaże z pewnością będą potrzebowały odnowienia, ale to od Was zależy kiedy. Stosując specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji, takie jak balsam do tatuażu, krem, masło a także nakładając przy ekspozycji na słońce krem z filtrem, możecie dłużej zachować Wasz tatuaż w dobrej formie.

Kolorowy tatuaż po upływie lat – podsumowanie

Niezależnie czy macie w planach swój pierwszy tatuaż, czy z troski o stary tatuaż, warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Ale nie już po wygojeniu, czy w momencie gdy ten zaczyna blaknąć, tylko już od momentu zrobienia, gdy dopiero goją się pierwsze podrażnienia. Od tego zależy jego wygląd w przyszłości i tempo jego rozkładu. Wiele też zależy od Waszego stylu życia i stosowania się do zaleceń salonu i poradników. Czy wiedzieliście że picie alkoholu przed i po zrobieniu tatuażu jest szkodliwe dla waszej dziary? Jeśli nie, polecamy Waszej uwadze ten artykuł.

Jeśli jednak widać wyraźnie, że tatuaż traci na wyrazistości, warto udać się do salonu na konsultację. Tatuażysta powie dokładnie jak zadbać o wasze kolorowe lub czarne arcydzieło, jak przywrócić mu dawny blask, a gdy będzie taka konieczność z pewnością zaproponuje wykonanie poprawek czy odświeżenia.


Udostępnij