Opalanie natryskowe a tatuaż – czy można je wykonywać?

opalanie-natryskowe-a-tatuaz

Opalanie natryskowe to zabieg, który pozwala na uzyskanie ciemniejszego odcienia skóry bez konieczności narażania jej na promieniowanie UV. Stanowi lepszą alternatywę opalania na słońcu czy w solarium dla osób z tatuażami, ale nie można go stosować u każdego – a zwłaszcza tuż po zrobieniu dziary. Jakie środki bezpieczeństwa warto zachować i jak pielęgnować skórę po opalaniu natryskowym?

Czy można wykonywać opalanie natryskowe na świeży tatuaż?

Osoby, które mają świeży tatuaż, nie powinny decydować się na opalanie natryskowe. Skóra w pierwszych dniach po wykonaniu wzoru to nic innego jak otwarta rana. Aby mogła zagoić się prawidłowo, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Opalanie natryskowe często prowadzi natomiast do infekcji i podrażnień.

Ważnym aspektem jest również skład preparatu do opalania natryskowego. Niektóre produkty brązujące mogą bowiem zawierać substancje chemiczne, które powodują niepożądane reakcje skórne w miejscu wykonania tatuażu.

Jeśli więc nie chcesz rezygnować z opalenizny, na zabieg natryskowy umów się dopiero po kilku tygodniach od wykonania tatuażu. Po tym czasie wymagania związane z pielęgnacją skóry zmieniają się. Sposób reakcji wygojonego tatuażu na preparat do opalania natryskowego także będzie inny.

Przeczytaj, czego jeszcze nie można robić zaraz po wykonaniu tatuażu: https://neba.pl/czego-nie-mozna-robic-po-zrobieniu-tatuazu/.

Jak opalanie natryskowe wpływa na wygojone tatuaże?

Wygojony tatuaż może być poddawany opalaniu natryskowemu. Jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż ekspozycja na promieniowanie UV (w solarium lub na świeżym powietrzu), która powoduje blaknięcie wzoru. Preparat brązujący wykorzystywany do opalania natryskowego nie wnika tak głęboko w skórę, by zakryć tusz lub go uszkodzić.

Zabieg ten nie powoduje blaknięcia tatuażu, jednak po opalaniu natryskowym wzór może wydawać się mniej wyrazisty. Wynika to z mniejszego kontrastu między obecnym odcieniem skóry a barwnikiem. Tatuaże są najlepiej widoczne na jasnej skórze.

Mimo że opalanie natryskowe nie szkodzi pigmentom już wygojonego tatuażu, to istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do opalania natryskowego w kontekście tatuaży?

Niektóre osoby nie powinny wykonywać opalania natryskowego ze względu na przeciwwskazania do tego zabiegu. Wśród nich można wyróżnić np. otwarte rany, stany zapalne oraz nadwrażliwość na substancje chemiczne zawarte w używanym preparacie.

Jeśli masz niedawno wykonany tatuaż lub borykasz się z jakimikolwiek problemami skórnymi, wskazana jest wcześniejsza konsultacja z kosmetyczką. Specjalistka oceni, czy w danym przypadku można zastosować opalanie natryskowe.

Skoro wiesz już, w jakich przypadkach nie można wykonać opalania natryskowego, czas na jego porównanie z zabiegiem na solarium.

Jakie ryzyko niesie opalanie natryskowe dla tatuaży w porównaniu do solarium?

Opalanie natryskowe nie jest szkodliwe dla wygojonego tatuażu, czego nie można powiedzieć o solarium. W przypadku tej drugiej metody skóra jest poddawana działaniu promieniowania UV. Przenika ono do głęboko położonych komórek, powodując rozbijanie cząsteczek tuszu i blaknięcie wzoru. To proces nieodwracalny, który może stopniowo niszczyć tatuaż.

Bez względu na wybraną metodę opalania wskazane jest stosowanie środków do ochrony skóry. Zabezpieczają one tatuaż również przed codziennym promieniowaniem słonecznym.

Jakie środki ostrożności należy zachować, mając tatuaże i opalając się natryskowo?

Nawet dobrze wygojone tatuaże powinny być chronione przed promieniowaniem UV i działaniem innych czynników zewnętrznych – również barwnikiem używanym do opalania natryskowego. W tym celu stosuje się specjalne kremy z filtrem i delikatne balsamy nawilżające. Ważne jest, by unikać substancji drażniących skórę przed jakimkolwiek zabiegiem kosmetycznym.

Odpowiednia pielęgnacja skóry może zabezpieczyć ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Trzeba jednak pamiętać, że opalanie natryskowe może tymczasowo zmienić wygląd tatuażu.

Czy barwnik z opalania natryskowego wpływa na wygląd tatuażu?

Barwnik z opalania natryskowego nie wnika w skórę na tyle głęboko, by trwale zmienić kolor tatuażu. Trzeba jednak pamiętać, że może chwilowo zmodyfikować jego postrzegany odcień, a więc też ogólny efekt wizualny. Wynika to z zupełnie innego kontrastu pomiędzy tuszem a ciemniejszą skórą.

Po zastosowaniu opalania natryskowego tatuaż może stać się mniej wyraźny. Efekt ten jest jednak tymczasowy i zanika wraz z opalenizną.

Opalanie natryskowe nie niszczy trwale tatuażu. Mogą to jednak zrobić czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, intensywne pocieranie czy środki chemiczne. Z tego powodu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja tatuażu po opalaniu.

Jak pielęgnować tatuaż po opalaniu natryskowym, aby zachować jego wyrazistość?

Pielęgnacja skóry po opalaniu natryskowym wymaga stosowania preparatów nawilżających oraz unikania środków chemicznych, które wpływają negatywnie na pigment. Ważne jest też to, by nie pocierać intensywnie skóry, na której znajduje się wzór. Po opalaniu natryskowym nie powinno się też peelingować takich miejsc. Pozwoli to zachować wyrazistość wzoru i uchroni skórę przed przesuszeniem czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Przeczytaj też: https://neba.pl/czym-smarowac-tatuaz-by-zachowal-swoje-piekno/.

Do ochrony po opalaniu natryskowym warto zastosować produkty Neba. Zawierają one składniki, które pielęgnują skórę pokrytą tatuażem i zabezpieczają ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Stosując te proste zasady, zachowasz wyrazistość tatuażu, nawet po serii zabiegów opalania natryskowego.