Uczulenie na tusz do tatuażu — jak rozpoznać jego objawy?

uczulenie-na-tusz-do-tatuazu

Udostępnij

Przed wykonaniem tatuażu warto zdawać sobie sprawę, iż niektóre substancje chemiczne, np. nikiel czy inne metale zawarte w tuszu mogą wywoływać alergie. Na szczęście dochodzi do tego tylko w niektórych przypadkach. Uczuleniu na pigment mogą towarzyszyć różne symptomy, m.in. obrzęk, egzema, ból głowy, gorączka. Jakie są inne objawy alergii na tatuaż? Co może przynieść ulgę tym symptomom? Odpowiadamy!

Jak często występuje uczulenie na tusz do tatuażu?

Alergia na tatuaż jest stosunkowo rzadką przypadłością. Najczęściej występuje w określonej grupie osób, zwłaszcza mających skłonności alergiczne lub choroby skórne, np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Niebezpieczeństwo dla zdrowia związane z alergią na tatuaż może być zróżnicowane, od łagodnych do poważnych komplikacji, takich jak infekcje czy pogorszenie stanu skóry.

Osoby cierpiące na jakiekolwiek alergie powinny skonsultować możliwość wykonania tatuażu z alergologiem. Ponadto próba alergiczna przed tatuażem może pomóc wykryć ewentualne uczulenie na ewentualne substancje chemiczne czy metale obecne w pigmentach.

Kolor tuszu a prawdopodobieństwo wystąpienia alergii — czy kolor ma znaczenie?

Kolor barwnika tatuażu może mieć wpływ na pojawienie się alergii, głównie ze względu na zawarte w nim substancje chemiczne oraz metale, które mogą wywołać uczulenie. Najczęściej alergię powodują:

 • barwniki czerwone — zawierają one cynk, rtęć, chrom, tlenek żelaza;

 • barwniki żółte — obecne są w nich chrom, kadm;

 • barwniki niebieskie — występują w nich miedź, kobalt;

Należy jednak pamiętać, że każdy pigment, niezależnie od koloru, może zawierać potencjalnie uczulające składniki.

Dowiedz się również, jak dbać o kolorowy tatuaż.

Jak rozpoznać objawy alergii na tusz tatuażu? To powinno Cię zaalarmować!

Reakcja alergiczna na tusz do tatuażu jest rzadka, ale warto znać jej objawy, aby móc szybko zareagować. Objawy uczulenia na tusz mogą obejmować:

 • Silne swędzenie skóry — stanowi jeden z pierwszych objawów alergii na tusz tatuażu;

 • Zaczerwienienie skóry w miejscu zrobienia tatuażu — dochodzi do tego w wyniku reakcji alergicznej;

 • Opuchlizna — skóra wokół tatuażu czasem staje się spuchnięta;

 • Wysypkę — pojawia się na cerze w postaci krostek lub kaszki, czasami również dochodzi do łuszczenia się skóry;

 • Gorączka — w niektórych przypadkach może dojść do podwyższenia temperatury ciała, stan zapalny organizmu, bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie.

Co zrobić w razie wystąpienia reakcji alergicznej na tusz podczas tatuowania?

W przypadku pojawienia się alergii na tatuaż warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów oraz zapobiec dalszym powikłaniom:

 • Konsultacja z lekarzem — specjalista pomaga potwierdzić diagnozę i wdraża odpowiednie leczenie;

 • Stosowanie leków przeciwalergicznych — jeśli objawy alergii są łagodne, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych łagodzące świąd oraz obrzęk skóry;

 • Unikanie dalszych podrażnień — aby zapobiec nasileniu się objawów, ważne jest unikanie dodatkowych podrażnień skóry, takich jak narażenie na promienie UV czy kontakt z potencjalnie drażniącymi substancjami;

 • Odpowiednia pielęgnacja skóry — stosowanie preparatów myjących oraz nawilżających o delikatnej formule, a także unikanie używania perfumowanych lub alkoholowych produktów, może przynieść ulgę skórze;

 • Usunięcie tatuażu — silna reakcja alergiczna, które nie ustępuje, mimo przyjmowania leków może prowadzić do podjęcia decyzji o usunięciu tatuażu.

Czy uczulenie może się pojawić dopiero w trakcie gojenia tatuażu?

Powinieneś wiedzieć, że objawy uczulenia mogą pojawić się zarówno tuż po wykonaniu tatuażu, jak i po jakimś czasie, nawet po kilku latach. Dlatego ważne jest, aby być świadomym potencjalnych reakcji alergicznych i zawsze zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez własne ciało. Jeśli podejrzewasz uczulenie na tusz do tatuażu, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie.

Warto również pamiętać, że uczulenie nie musi się pojawić na skutek działania samego tuszu. W niektórych przypadkach taka reakcja ma związek z innymi kwestiami dotyczącymi procesu gojenia, np. na second skinem. Ponadto alergia może wystąpić pod wpływem działania niektórych składników preparatów do gojenia. Z tego względu warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do smarowania tatuażu, z bezpiecznym składem, które znajdziesz w naszym sklepie: sklep neba.

Uczulenie na tusz tatuażu — podsumowanie

Podsumowując, reakcja alergiczna na tusz tatuażu najczęściej dotyka osób uczulonych na którykolwiek ze składników pigmentu. Może ona objawiać się w różny sposób, od pojawienia się wysypki, przez świąd, aż do ogólnego złego samopoczucia. Warto zatem podjąć środki ostrożności, szczególnie jeśli istnieją skłonności alergiczne lub choroby skórne. Większa świadomość i odpowiednie przygotowanie mogą pomóc w uniknięciu potencjalnych komplikacji związanych z reakcjami alergicznymi na tatuaż.

 


Udostępnij