Czy na tatuażu rosną włosy?

czy-na-tatuazu-rosna-wlosy

Udostępnij

Skóra po wykonaniu tatuażu zmienia się nie do poznania. Jednak w jej wewnętrznych warstwach ciągle zachodzą te same procesy. Wyjaśniamy, czy po zrobieniu tatuażu mieszki włosowe w skórze w dalszym ciągle wytwarzają owłosienie.

Czy włosy mogą odrastać na obszarze tatuażu?

Włosy odrosną w miejscu, w którym zrobiono tatuaż – po pewnym czasie prawdopodobnie będą rosły tam tak samo, jak przed jego wykonaniem.

Mieszki włosowe znajdują się w skórze właściwej, czyli ok. 1-2 mm pod powierzchnią naskórka. Tusz wykorzystywany do tatuowania również jest wprowadzany na tę samą głębokość. Na początku może on osłabiać cebulki włosów i hamować ich wzrost. Jednak z czasem pigment migruje do wyżej położonych warstw skóry. Wtedy sytuacja wraca do normy, a na obszarze tatuażu może pojawiać się coraz więcej włosków.

Odrastanie włosów na wytatuowanej skórze to kwestia indywidualna. U niektórych będą one gęste jak przed tatuowaniem, a u innych rzadsze. Jak jeszcze wykonanie tatuażu wpływa na wzrost włosów?

Jak tatuaż wpływa na wzrost włosów na wytatuowanym obszarze skóry?

Świeży tatuaż początkowo ogranicza porost włosów. Bywa jednak, że pigment wprowadzany w skórę za pomocą igły uszkadza cebulki włosów. Zdarzają się również powikłania po tatuażu, których skutkiem są stany zapalne. Doprowadzają one do uszkodzenia mieszków włosowych, a w efekcie zahamowania wzrostu włosków.

Warto zatem wiedzieć, czy niechciane owłosienie odrośnie szybciej, jeżeli przed wykonaniem tatuażu ogolisz miejsce na skórze, w którym ma on powstać.

Czy golenie włosów przed wykonaniem tatuażu wpływa na ich odrastanie?

Golenie włosów to standardowy zabieg przed tatuażem. Najlepiej ogolić włoski 2 dni przed wizytą w salonie tatuażu. Sprawdza się wtedy depilacja woskiem, która pozwala na dokładne usunięcie owłosienia ze skóry. Jeżeli nie wydepilujesz się przed sesją w salonie tatuażu, to już na miejscu zajmie się tym tatuator.

Golenie się przed tatuowaniem jest konieczne, aby wszystkie etapy robienia tatuażu przebiegły pomyślnie. Na gładkiej skórze dokładniej odbija się wzór, pod którym znajdzie się tusz. Na wydepilowanym fragmencie ciała tatuuje się też łatwiej niż w miejscu porośniętym włosami. Może to wpłynąć na bardziej efektowny wygląd tatuażu.

Wśród osób, które przygotowują się do spotkania z tatuatorem, krąży mit o goleniu. Zgodnie z nim po wydepilowaniu skóry włosy odrastają szybciej, są mocniejsze i grubsze. Tymczasem golenie nie wpływa ani na cykl włosowy i szybkość naturalnego odrastania włosków, ani na ich grubość.

Chociaż depilacja przed tatuażem nie wpływa na porost owłosienia, warto wiedzieć, czy tatuowanie może trwale uszkodzić mieszki włosowe.

Czy tatuaż może spowodować trwałe uszkodzenie mieszków włosowych?

Tatuaż może uszkodzić mieszki włosowe, gdy tusz wnika zbyt głęboko w skórę lub gdy pojawiają się komplikacje po tatuowaniu (np. infekcje). Zdarza się to jednak rzadko. Profesjonalnie wykonany tatuaż nie powinien powodować trwałego uszkodzenia mieszków włosowych. Jednak czy odrastające po czasie włosy wpływają na jego wygląd?

Czy odrastające włosy mogą zniszczyć tatuaż lub wpłynąć na jego wygląd?

Odrastające włosy nie wpływają na intensywność tuszu, który znajduje się w skórze, a zatem na kolor tatuażu. Jednak owłosienie źle wpływa na jego estetykę, ponieważ zakrywają detale i powodują, że wygląda on niewyraźnie. Owłosienie sprawia, że niektóre style tatuaży – np. watercolor – tracą swój urok. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych, bardzo precyzyjnych projektów tatuowanych na skórze. Włosy nie niszczą samego tatuażu, jednak warto wiedzieć, jak o niego dbać, kiedy owłosienie zaczyna odrastać.

Jak usunąć włosy na tatuażu i o niego dbać? Pielęgnacja tatuażu

Owłosienie, które odrasta na tatuażu, można usunąć po 2-3 tygodniach po sesji u tatuatora. Dzięki temu nie będziesz ryzykować dodatkowym podrażnieniem skóry i zadbasz o efektowny wygląd wytatuowanej grafiki.

Na początek wybierz łagodną metodę depilacji. Usuń zbędne owłosienie maszynką i zrezygnuj z używania plastrów z woskiem. Pamiętaj też, że aby twój świeży tatuaż pięknie wyglądał i by ukoić podrażnienia skórne, musisz zadbać o nawilżenie skóry. Pomogą ci w tym dobre kremy przeznaczone do stosowania po tatuowaniu – więcej o nich przeczytasz na https://neba.pl/jak-wybrac-krem-do-pielegnacji-tatuazu/.

Pielęgnacja tatuażu pomaga szybciej wyciszyć podrażnienia skórne. Dlatego w pierwszych tygodniach po jego wykonaniu zrezygnuj z depilacji skóry. Natomiast gdy po raz pierwszy będziesz golić włosy z tatuażu, rób to z wyczuciem i łagodnie – najlepiej za pomocą jednorazowej maszynki do golenia.

 


Udostępnij