Z czego zrobiony jest tusz do tatuażu? Tajniki tatuowania

Profesjonalny tusz do tatuażu i jego składniki

Tusz do tatuażu to specjalna substancja będąca połączeniem pigmentów i nośników, które pozwalają na trwałe wprowadzenie koloru pod skórę. Składniki te mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak związki chemiczne, minerały czy substancje organiczne. Z czego powstaje tusz do tatuażu?

Z czego składa się tusz do tatuażu?

W skład tuszu do tatuażu wchodzą:

  • pigmenty odpowiadają za barwę. Mogą mieć pochodzenie organiczne (pozyskiwane z roślin lub proszków mineralnych) lub syntetyczne (tworzone w laboratorium). Ten drugi typ pigmentów zwykle zapewnia większą stabilność i szerszą paletę kolorów, choć substancje naturalne są bardziej ekologiczne;

  • nośniki takie jak woda destylowana, gliceryna czy alkohol. Pełnią funkcję substancji rozpuszczających i zapewniają równomierne rozprowadzenie pigmentu w skórze. Ponadto mają właściwości antybakteryjne, co pomaga zwiększyć higieniczność tuszu i bezpieczeństwo jego stosowania;

  • dodatki takie jak stabilizatory, substancje wiążące, regulatory lepkości, środki powierzchniowo czynne czy substancje konserwujące. Zapobiegają one m.in. rozwojowi mikroorganizmów w produkcie i nierównomiernemu osadzaniu się pigmentów.

Warto pamiętać, że skład chemiczny tuszu do tatuażu i jego jakość mają ogromny wpływ na efekt i reakcję organizmu po wykonaniu wzoru. Jest on bowiem wprowadzany aż do skóry właściwej, gdzie pozostaje przez wiele lat.

Tusze do tatuaży w różnych kolorach, trzymane przez tatuażystę

Skoro wiesz już, z czego składa się typowy tusz, dowiedz się, dlaczego jego dokładna receptura zależy od koloru.

Kolor tuszu a jego skład: czy składy tuszy się między sobą różnią?

Kolor tuszu może wpływać na jego skład chemiczny. Współczesne produkty tego typu zawierają głównie barwniki syntetyczne oraz te oparte na węglu.

Przykładowy skład poszczególnych pigmentów:

  • czarny nikiel, tlenek żelaza, węgiel,

  • żółty kadm, organiczne pigmenty azowe,

  • niebieski tlenek chromu,

  • zielony związki miedzi,

  • czerwony kadm, żelazo,

  • biały dwutlenek tytanu i tlenek cynku,

  • fioletowy związki azowe lub ftalocyjaniny,

  • pomarańczowy kadm i barwniki syntetyczne.

Typowy tusz do tatuażu zawiera jeden lub więcej pigmentów, w zależności od barwy. Różnorodność kolorów jest możliwa dzięki zastosowaniu pierwiastków o odmiennych właściwościach chemicznych. Z tego powodu każdy tusz do tatuażu będzie nieco odbiegać składem od produktu w innym odcieniu.

Kolorowe tusze do tatuaży w profesjonalnym studio

Warto wiedzieć, że intensywne barwy, takie jak czerwony czy żółty, częściej powodują reakcje alergiczne ze względu na obecność związków metali ciężkich. Ciemne kolory, np. czarny i niebieski, są zazwyczaj bezpieczniejsze.

Bezpieczeństwo tuszów jest równie ważne, jak ich różnorodność kolorystyczna.

Czy tusze do tatuażu są bezpieczne?

Na bezpieczeństwo używania tuszów do tatuażu wpływają m.in. jakość, barwniki używane przez producenta, standardy produkcji, uwarunkowania organizmu danej osoby głównie alergie.

Korzystanie z niecertyfikowanych tuszów może doprowadzić do obciążenia organizmu metalami ciężkimi, infekcji skórnych, reakcji alergicznych (choć te mogą wystąpić też przy użyciu produktów wysokiej jakości) oraz nietrwałości wzoru. Czasami zastosowanie takich substancji powoduje uciążliwe swędzenie tatuażu.

Certyfikacja i spełnione standardy bezpieczeństwa mają ogromne znaczenie. Pozwalają one zmniejszyć ryzyko alergii i innych niepożądanych reakcji skórnych, a także uzyskać trwały wzór. Ważne, by wszystkie składniki tuszu przeszły testy dermatologiczne. Dbałość o wysoką jakość preparatów jest obowiązkiem artysty.

Warto wiedzieć, że składy tuszów do tatuażu są również ściśle regulowane przez prawo UE.

W jaki sposób prawo Unii Europejskiej reguluje skład tuszu do tatuażu?

Od stycznia 2022 roku w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy dotyczące składów tuszów do tatuażu. Na mocy rozporządzenia zabrania się stosowania substancji zakazanych, które mogą powodować nowotwory, mutacje genetyczne czy problemy z płodnością. Mowa tu np. o takich związkach i pierwiastkach jak arsen, siarczek rtęci, alkohol izopropylowy oraz pochodne ropy naftowej. Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek odpowiedniego etykietowania produktów.

Artyści, którzy w swojej pracy już wcześniej korzystali z tuszów produkowanych w UE, nie odczuli zmian w związku z wprowadzonym prawem. Regulacje dotknęły głównie producentów takich substancji, którzy wcześniej nie podchodzili odpowiedzialnie do receptur swoich wyrobów. Działania ta miały jednak na celu zadbanie o bezpieczeństwo konsumenta.

Oprócz unijnych regulacji ważną rolę w kontroli składów tuszów pełnią również krajowe instytucje, takie jak GIS.

Jakie są wymogi GIS względem tuszy do wykonywania tatuażu?

Główny Inspektorat Sanitarny wymaga rejestracji produktów używanych do tworzenia tatuaży, a także ich odpowiedniego oznaczania i gromadzenia dokumentacji potwierdzającej bezpieczeństwo ich stosowania. Na etykiecie tuszów muszą znaleźć się takie informacje jak: numer partii, wykaz składników, zawartość regulatorów pH (jeśli występują), obecność związków niklu i chromu (jeśli występują), instrukcja użytkowania, zwrot “mieszanina do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”. Informacje te powinny potwierdzać też zgodność z prawem oraz to, że tusz spełnia normy sanitarne. Artysta jest zobowiązany do pokazania klientowi etykiety stosowanego preparatu.

Salony tatuażu w Polsce muszą korzystać z produktów zgodnych zarówno z wymogami GIS, jak i przepisami unijnymi. Jest to ważne nie tylko ze względów prawnych, lecz także w związku z budowaniem zaufania wśród klientów oraz zapewnianiem im bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów.

Przestrzeganie tych wymogów to podstawa. Ważne jest jednak to, by sam klient również był świadomy jakości używanych tuszy.