Tatuaż a praca – czy tatuaż uniemożliwi wykonywanie wymarzonego zawodu?

Pracowniczka korporacji z widocznymi tatuażami

Jeszcze niedawno tatuaże kojarzyły się negatywnie. W niektórych branżach były one zupełnie nieakceptowalne, ale z roku na rok podejście do kolorowych wzorów na ciele coraz bardziej się zmienia. Czy wykonanie wymarzonego tatuażu skreśli Twoją szansę na karierę?

Co mówi prawo w kontekście tatuaży? W jakich pracach nie można mieć tatuaży? Fakty i mity

W większości zawodów to, czy dana osoba ma tatuaż, nie ma żadnego znaczenia. Istnieją jednak stanowiska, które polegają restrykcyjnym wymogom. Mowa tu głównie o służbach mundurowych. Stare Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej roku mówiło, że w wojsku zakazane są jakiekolwiek tatuaże. Przepis ten został jednak zniesiony w 2022 roku i obecnie dotyczy tylko konkretnych części ciała czy wzorów.

Istnieją też państwa, które całkowicie zabraniają wykonywania wzorów na ciele. Tatuaże na świecie nie są akceptowane w takich miejscach jak Arabia Saudyjska, Algieria czy Afganistan.

Natomiast polskie prawo pracy zakazuje dyskryminacji. Zgodnie z nim każdy pracownik musi być traktowany równo, a decyzja o zatrudnieniu powinna być podejmowana w oparciu o jego doświadczenie, wykształcenie i umiejętności, a nie wygląd zewnętrzny. Teoretycznie tatuaż nie ma więc żadnego wpływu na karierę w danej branży.

Mimo że niektóre osoby wciąż przestrzegają, że robiąc tatuaż, traci się możliwość znalezienia dobrej pracy, jest to nieprawda. Podejście do wzorów na ciele w ostatnich latach znacznie się zmieniło. Coraz częściej tatuaże w Polsce nie kojarzą się już z więzieniem, a ze sztuką.

Choć prawo dostarcza pewnych wytycznych, rzeczywiste podejście do tatuaży w miejscu pracy zależy w dużej mierze od charakteru stanowiska i samej firmy.

Praca w korporacji a tatuaż czy tatuaże są w niej akceptowane?

Obecnie w coraz większej liczbie korporacji tatuaże są w pełni akceptowane. Czasami warunkiem jest to, by dało się je ukryć pod ubraniem. Jeśli wzór można łatwo schować pod elegancką koszulą czy spodniami i w ten sposób zachować profesjonalny wizerunek, zazwyczaj nie stanowi on żadnego problemu. Jest to widoczne zwłaszcza w ostatnich latach, w których nastąpił wzrost akceptacji różnorodności.

Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce na fakt, czy dana firma zatrudni pracownika z tatuażami, wpływają też indywidualne czynniki. Mimo że jest to niezgodne z prawem i wykazuje znamiona dyskryminacji, to znaczenie mogą mieć przekonania polityczne czy religia.

Kultura korporacyjna bywa specyficzna, dlatego, jeśli planujesz pracować w takim miejscu, zadbaj o wybranie odpowiedniego miejsca na tatuaż. Najlepiej postawić na fragment skóry, który będzie całkowicie niewidoczny pod ubraniem zgodnym z dress codem większości tego typu firm.

Wytatuowany pracownik korporacji w eleganckiej koszuli

W przeciwieństwie do stanowisk w korporacji, prace fizyczne często wymagają innego podejścia do wyglądu zewnętrznego.

Tatuaż a praca fizyczna czy będzie przeszkadzać w otrzymaniu zatrudnienia?

W pracy fizycznej tatuaże mają znacznie mniejsze znaczenie. Na takich stanowiskach najważniejsze jest prawidłowe wykonywanie zadań i przydatność zawodowa danej osoby, a nie reprezentacyjny wygląd. Akceptacja wzorów na ciele jest widoczna zwłaszcza w budownictwie, pracy w magazynach czy przy produkcji. Można zauważyć ją też w branży kreatywnej.

Tatuaże niegdyś były kojarzone z subkulturami, a ich obecność na ciele budziła pewne zastrzeżenia w środowisku zawodowym. Obecnie sytuacja się zmienia – coraz więcej osób traktuje je jako formę ekspresji artystycznej, a nie powód do negatywnej oceny wyglądu. Nawet na stanowiskach, na których pracownik regularnie ma kontakt z klientem, stereotypy te są już coraz mniej zauważalne. W pracy fizycznej rzadko zwraca się uwagę na wygląd. Z kolei służby mundurowe podchodzą do tego zagadnienia znacznie bardziej restrykcyjnie.

Praca w wojsku czy posiadanie tatuażu jest tam dozwolone?

W polskim wojsku sam fakt posiadania tatuażu nie jest już zakazany. Znaczenie ma miejsce, w którym go wykonano, a także wybrany wzór. Zabronione są motywy na przedramionach, twarzy i szyi. Tatuaże zakazane to też takie, które wyrażają treści “powszechnie uznawane za nieakceptowalne”. Interpretacja tego zapisu może być jednak różna.

Dyscyplina wojskowa jest bardzo specyficzna. W służbach mundurowych ogromne znaczenie przykłada się do przestrzegania regulaminu i reprezentacyjnego wizerunku. Wojskowi mają bowiem wzbudzać szacunek i zaufanie. Stąd właśnie wynikają bardziej restrykcyjne zasady dotyczące ich tatuaży niż w wielu innych branżach.

Podobne podejście do tatuaży można zauważyć również w policji, gdzie wizerunek odgrywa równie istotną rolę.

Praca w policji a posiadanie tatuażu czy można mieć tatuaż, będąc policjantem?

Funkcjonariusze policji mogą mieć tatuaże. Podobnie jak w przypadku wojska, nie powinny być one jednak umieszczone na twarzy, szyi czy dłoniach. Nie mogą mieć też obraźliwego charakteru. W policji liczy się bowiem neutralność i odpowiedni wizerunek publiczny.

Funkcjonariusze służb porządkowych na co dzień pracują z obywatelami. Osoby te mogą mieć różne podejście do wzorów na ciele, a czasami wyrażać je bardzo agresywnie. Z tego powodu, jeśli masz widoczne tatuaże i chcesz zostać policjantem, czasami dobrym pomysłem może być ich ukrywanie pod plastrem lub dłuższym ubraniem.

Podczas gdy służby mundurowe mają ściśle określone zasady, w służbie zdrowia podejście do tatuaży bywa bardziej elastyczne.

Służba zdrowia a dziary czy można je mieć pracując w tej branży?

W służbie zdrowia tatuaże nie są zabronione. Mogą być jednak uznawane za mało profesjonalne. Z drugiej strony istnieją chorzy, dla których wzory na ciele sprawiają, że personel staje się bardziej ludzki. Dokładne regulacje zależą od placówki medycznej i tego, czy dana osoba na co dzień ma kontakt z pacjentem. Obecnie akceptacja społeczna jest jednak na tyle duża, że tatuaż w szpitalu nie powinien stanowić problemu.

Pracowniczka służby zdrowia z tatuażami na rękach

Kwestia tatuaży w miejscu pracy może również budzić pytania o prawa i obowiązki pracodawcy.

Czy pracodawca może zakazać tatuażu?

Prawo pracy wskazuje, że pracodawca może zastosować dress code, ale pod żadnym pozorem nie może dyskryminować pracowników. Jeśli chce on zachować profesjonalny wizerunek firmy, wystarczy wprowadzenie np. obowiązku noszenia długich koszul, które ukryją motywy na rękach czy szyi, a jednocześnie będą prezentować się elegancko. Dress code musi być jednak dostosowany do warunków panujących w biurze, w tym temperatury. Najważniejsza jest równowaga między prawem pracownika a interesami pracodawcy. Aplikując na dane stanowisko musisz pamiętać, aby dokładnie sprawdzić politykę firmy.

Przepisy dotyczące tatuaży w miejscu pracy są zróżnicowane, jednak zmieniające się podejście społeczne może wpłynąć na ich większą akceptację w przyszłości.