Założyciel Neba®
Początki tatuażu sięgają czasów prehistorycznych, jak świadczą o tym odkrycia archeologiczne — rysunki na skórze mumii datowane na 4000 lat p.n.e. Od starożytnych praktyk po współczesne trendy, historia tatuażu w Polsce odzwierciedla nie tylko zmieniające się wzorce oraz style, ale także bogactwo kulturowe i społeczne. Obecnie dziary zdobią skórę zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jak wyglądało to wcześniej? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj historię tatuażu w Polsce!
Pierwszy tatuaż w Polsce pojawił się na przełomie XIX i XX wieku, o czym świadczą pewnie wydarzenia. W Krakowie znaleziono wytatuowane kawałki skóry pobrane podczas sekcji zwłok z ciał więźniów, co sugeruje, że tatuaże były obecne, choć raczej w niewielkiej liczbie. Jednak to XX wiek przyniósł prawdziwy rozkwit kultury tatuażu, który trwa do dzisiaj, kształtując współczesny krajobraz społeczno-kulturowy Polski.
Tatuaże dotarły do Polski za sprawą kilku czynników:
Warto wiedzieć, że historia tatuażu sięga starożytności, gdzie tatuaże były często używane w różnych kulturach na całym świecie (również w Japonii czy Polinezji) jako wyraz statusu społecznego, przynależności do grupy czy religijnych przekonań.
Trendy tatuażowe w Polsce uległy znaczącej ewolucji, odzwierciedlając zmieniające się gusty oraz kulturowe wpływy. Początkowo dominujące były proste wzory, często związane z tradycyjną symboliką lub motywami religijnymi. Na popularności zyskały również nagie kobiety, kotwice — takimi wzorami ozdabiali swoją skórę marynarze.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku popularność zyskały tatuaże tribale oraz wzory związane z muzyką rockową i punkową. Następnie, wraz z rozwojem technik, a także rosnącym zainteresowaniem sztuką ciała, popularność zyskały realistyczne rysunki na ciele, które doskonale odwzorowywały portrety.
Obecnie, w Polsce można wybrać spośród wielu wzorów tatuażu, od tradycyjnych, przez realistyczne, aż po abstrakcyjne czy minimalistyczne. Coraz bardziej popularna staje się moda na tatuaże zainspirowane kulturą pop, z napisem, w stylu graficznym oraz te nawiązujące do natury i geometrii — w dalszym ciągu się to zmienia. Ponadto coraz częściej spotyka się tatuaże o znaczeniu osobistym lub symbolicznym, które są wyrazem indywidualności oraz ważnych wydarzeń w życiu. Warto zatem poznać aktualne trendy i style tatuaży.
W przeszłości w Polsce podobnie jak w innych częściach świata popularna była tradycyjna technika. Tusz wprowadzano pod skórę za pomocą igły — tatuaż wykonany był ręcznie. Jednak wraz z postępem technologicznym w drugiej połowie XX wieku, technika ta stopniowo zaczęła tracić na popularności — zaczęto tatuować z wykorzystaniem maszynki. Nadal jednak można spotkać się z tzw. handpoke tattoo — dawna metoda przetrwała jako alternatywny sposób tworzenia tatuażu dla tych, którzy cenią tradycję.
Decydując się na tatuaż, pamiętaj, aby w tym celu odwiedzić profesjonalne studio tatuażu. Wytatuowany wzór wymaga także świadomej pielęgnacji — najlepiej stosować specjalne kosmetyki, np. masło do tatuażu, które znacznie nawilża skórę, a także prowadzi do szybszego zagojenia się rany.
Podejście do tatuaży w Polsce zmieniało się na przestrzeni lat. Tatuowanie ciała na początku było popularne w sferze zamkniętych grup, takich jak marynarze, czy żołnierze. Był to sposób określania przynależności do określonych grup społecznych lub wykonywanych nielegalnych działań. Co ciekawe, tatuaż więzienny szczególnie pozostawił ślad w świadomości Polaków — jako powiązanie z kryminałem.
Ostatecznie, dzięki rozwojowi społecznemu i zmieniającym się normom kulturowym, stereotypy związane z tatuażami zostają przełamywane. Dzisiaj tatuaż stał się prawdziwą sztuką, a rosnący poziom profesjonalizmu w każdym studiu tatuażu w Polsce doskonale to potwierdza. Ozdobione w ten sposób ciało jest nie tylko wyrazem indywidualności, ale także formą ekspresji artystycznej, której popularność stale rośnie, przyczyniając się do coraz większej tolerancji — ludzie są bardziej otwarci na różnorodny wygląd.