Znaczenie tatuażu – co reprezentuje Twój tatuaż?

znaczenie-tatuazu-symbole-tatuazy-pielegnacja

Dla wielu ludzi wytatuowanie skóry, to nie tylko proces, w którym nanoszą na nią popularny wzór, który im się podoba, takie dziary są symbolami. Dla nich znaczenie tatuażu, który noszą jest dużo ważniejsze niż to czy dany symbol jest rozpoznawalny przez otoczenie, albo znany w Internecie. Często są to znaki popularne w ich kulturach, symbole tego, co przeszli lub z czym się w życiu zmierzyli, istotne wydarzenia lub po prostu pamiątki. Nie wszystkie z nich da się zrozumieć na pierwszy rzut oka, ale są też motywy o uniwersalnym znaczeniu, których symbolikę łatwo odkodować i to właśnie tym najpopularniejszym się dziś przyjrzymy.

Czym jest tatuaż i jak powstaje?

Zanim zbadamy znaczenie tatuaży warto wiedzieć jak taki tatuaż powstaje. Najprościej rzecz ujmując to proces, w którym przy pomocy specjalnej igły wprowadzamy pod skórę barwnik. Barwnik ten wprowadzany jest w konkretny sposób i w konkretnych miejscach, aby finalnie stworzył wymarzony przez nas wzór. Przeczytaj też, jak wygląda proces robienia tatuażu.

Co oznacza posiadanie tatuażu?

Przez wieki posiadanie dziary miało rozmaite znaczenia. Wojownicy, wyższa kasta, silni mężczyźni wśród ludów wyspiarskich i obu Ameryk, symbole ochronne wśród kobiet Afryki, pamiątki z podróży u żeglarzy czy podróżników, czy przynależność do organizacji przestępczych lub symbol złodziei w miastach XX wieku. Pozwalały na identyfikację osób, poznanie ich historii lub działały jako ostrzeżenie.

Na przełomie XVII-XIX wieku w Europie były symbolem najniższych warstw, a to za sprawą marynarzy, wraz z którymi do nas dotarły. Marynarze zafascynowani nowymi zdobyczami chętnie się nimi chwalili i rozpowszechniali dalej. Wyższe warstwy uważały, że tylko prości ludzie mogliby się tak szpecić, zwłaszcza, że było to niezgodne z religią. Na szczęście grono miłośników tatuaży szybko zasili także ludzie z wyższego stanu i dzięki temu tatuaże na dobre zagościły w Europie. Wciąż jednak były postrzegane negatywnie.

Dopiero na przełomie XX-XXI wieku noszenie tatuaży przestało być negatywnie postrzegane i akceptowane przez społeczeństwo.

To dlatego przypisujemy tatuażom znaczenia

Wzory i ich symbolika czy znaczenie, to zwyczaj zaczerpnięty od kultur, które dużo dłużej zajmują się tattoo i dla których są one bardzo ważne. Tam oznaczały dokonania konkretnych ludzi, opisywały ich życie i często przynależność kastową. W takich miejscach trzeba było sobie zasłużyć na dziarę na ciele. Gdy do kultur, dla których tatuaż był symbolem prawdziwych mężczyzn, dotarli pierwsi marynarze, szybko pokochali ten konkretny sposób ozdabiania ciała, a jako, że wszyscy byli ludźmi morza, nierzadko zaprawionymi w boju, bez problemu mogli przystąpić do tego swoistego rytuału.

Najpopularniejsze wzory tatuaży i ich znaczenie symboliczne

Przejdźmy zatem do najpopularniejszych ostatnio symboli i ich znaczenia. Pamiętajmy jednak, że to tylko interpretacja umowna i dla każdego może znaczyć zupełnie coś innego.

Symbole religijne

Krzyż, wizerunki świętych, gwiazdy, księżyce, stworzenia z mitologii – symbolika związana z religią jest popularnym motywem na całym świecie i często ma deklarować naszą przynależność do konkretnej religii.

Kompas i róża wiatrów

W dawnych czasach motywy marynarskie, oznaczające drogę do domu. Dziś takie tatuaże i ich znaczenie wybierają często osoby, które podjęły konkretne decyzje i są mocno skoncentrowane na celu. W kulturze ten motyw jest też mocno związany z podróżami i życiem w drodze.

Wilk

Drapieżny, niezależny, dzielny, odważny. Jest tylko jednym z przykładów, w których zwierzę, najczęściej drapieżnik opowiada o osobowości noszącego. Motyw często wybierany zwłaszcza przez mężczyzn.

Róża

Symbolika tych tatuaży zmienia się w zależności od koloru kwiatu, czerwona to miłość i wierność, to uczucie pełne pasji i seksualności, czarna to często symbol żałoby po stracie ukochanej osoby, biała to czysta miłość. Ten tatuaż ma jednak wiele znaczeń, u kobiety może oznaczać pewność siebie i zgodę ze swoją kobiecością, u mężczyzn, że są wierni temu kto czeka na nich w domu.

Znak nieskończoności

Nieskończenie szerokie pole do interpretacji tego symbolu czyni go nieskończenie popularnym. Tatuaż w tym kształcie postrzegany jest zazwyczaj jako znalezienie w życiu czegoś, co jest wieczne, nieskończone. Miłość, przyjaźń, harmonia, równowaga. Często tatuowany na nadgarstku.

Księżyc

Motyw wybierany przez najczęściej przez kobiety, mający symbolizować ich naturę w równowadze z kobiecością. Księżyc podobnie jak gwiazdy może też symbolizować wieczność lub postanowienie.

Skrzydła

Ptasie, anielskie, motyle, demoniczne, mieszane. Oznaczają wolność, siłę do podążania własną drogą i sugerują jakie wartości przyświecają noszącym.

Czy każdy tatuaż musi mieć swoje konkretne znaczenie?

Nie każdy tatuaż musi coś oznaczać. Dla wielu osób tatuaż to wolność wyrazu i ekspresji, tatuują sobie to, co im się podoba i z czego są dumni. Postacie lub symbolika z popkultury, skomplikowane wzory geometryczne, inspiracje z natury. Wszystkie urzekające pięknem i zawiłością w harmonii do ich osobowości i charakteru.

Miejsce wykonania tatuażu na ciele a jego znaczenie

Kiedyś miejsce robienia tatuaży miało duże znaczenie i pozwalało zidentyfikować na przykład profesję osoby, choćby tatuaż na ramieniu jako symbol marynarzy (Popeye!). Dziś nie przywiązuje się już do tego takiej uwagi i panuje swoista wolność jeśli chodzi o wzory i miejsce ich zrobienia. Kwiaty, ptaki, gwiazdy mogą bez problemu pokrywać całe ciało. Ważne jednak, aby niezależnie od miejsca zrobienia wciąż dbać o wygląd swoich tatuaży i odpowiednio je nawilżać i natłuszczać. Krem do nawilżania tatuażu, masło do pielęgnacji tatuażu czy serum regeneracyjne do tatuażu na noc, to wciąż niezbędne środki, aby tatuaż pozostał świeży i piękny przez długi czas.

Znaczenie tatuaży – podsumowanie

Niezależnie czy chcesz zrobić tatuaż jako symbol ważnego wydarzenia z Twojego życia, czy urzekł Cię jakiś wzór lub motyw i koniecznie musisz mieć go na swoim ciele, ciesz się swoją dziarą i nie pozwól sobie wmówić, że tatuaże są złe. Wyrażaj siebie jak tylko zechcesz, na rękach, plecach czy dowolnej innej części ciała. To Tobie ma się podobać wzór i jego umiejscowienie i to dla Ciebie ma mieć ono znaczenie. Miłość, wierność, przyjaźń, historia, każde zdarzenie uwieczniane w ten sposób jest tak samo ważne.