Pierwszy tatuaż – przewodnik dla początkujących


Udostępnij

Pierwszy tatuaż to wielkie wydarzenie w naszym życiu i zawsze niesie ze sobą morze wątpliwości. Czy będzie bolało? W jakim miejscu go zrobić? Co powinien wyrażać? Duży, mały, kolorowy, itd.? Nic dziwnego! Przy pierwszym tatuażu takie pytania to norma, zwłaszcza że dziara ma zostać z nami na całe życie. Odpowiedzmy więc na te najczęstsze i rozwiejmy część wątpliwości i legend narosłych wokół tatuażu!

Dlaczego ludzie robią tatuaże?

Zacznijmy od tego po co w ogóle ludzie robią tatuaże i dlaczego są one tak popularne. Przede wszystkim zazwyczaj tatuaż to nie jest chwilowa fanaberia, jak często jest określany przez ludzi „nieprzekonanych” do jego noszenia. Większość wydziaranych nosi przemyślane tatuaże, które niosą ze sobą jakiś przekaz lub historię. Ważne dla nas miejsce, styl życia, kształt mający nas motywować, cytat wskazujący drogę, upamiętnienie ważnego dla nas wydarzenia lub osoby. Oczywiście, zdarzają się też lżejsze motywy, postać z ulubionego filmu, logo czy motyw roślinny lub zwierzęcy. Ale to wciąż rzeczy i symbole, które nas charakteryzują. Jednak czasem robienie tatuażu to także nieprzemyślana sprawa. Zdarzają się chińskie symbole, których znaczenia często nie rozumiemy lub imiona chwilowych miłostek. Czasem także tatuaż wykonany jest pod wpływem spożycia zbyt dużych ilości alkoholu czy jako chęć zaimponowania drugiej osobie.

O czym musisz pamiętać, planując pierwszy tatuaż?

Na co zwrócić uwagę na etapie planowania? Zanim udasz się do salonu tatuażu koniecznie przemyśl następujące kwestie:

 • miejsce wykonania tatuażu,
 • wygląd i wielkość (dostosowany do miejsca),
 • renoma salonu tatuażu i tatuażysty,
 • ewentualna alergia na tusz i odporność na ból.

Na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce na pierwszy tatuaż?

Tatuaż boli, to żadna tajemnica. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że miejsce wykonywania tatuażu ma olbrzymie znaczenie na odczuwalny ból. Swój pierwszy tatuaż najlepiej wykonać w miejscu gdzie nie będzie to najbardziej bolesne i gdzie miejsce wykonania świeżego tatuażu będziesz mieć cały czas na oku. Najlepsze są miejsca z większą ilością tkanki tłuszczowej gdzie intensywność bólu jest dużo niższa.

Dobrze przemyśl wzór pierwszego tatuażu

Wzór to temat, nad którym warto przysiąść przed zrobieniem pierwszego tatuażu. Pamiętaj, że dziara zostanie z Tobą na całe życie, nie warto więc sugerować się namowami znajomych, chwilową modą lub znanym serialem czy też filmem. Wzór nowego tatuażu powinien przede wszystkim odpowiadać nam, nam się podobać i nie budzić żadnych wątpliwości co do chęci jego posiadania. Jeśli nie do końca wiesz co sobie wytatuować, daj sobie czas. Nie ma powodu do pośpiechu.

Zanim tatuażysta wykona tatuaż, zobaczycie jak będzie wyglądał na skórze

Przed wykonaniem dziary warto wiedzieć jak będzie się ona prezentować w danym miejscu. Warto więc, aby sprawdzić jak gotowy projekt będzie wyglądał w dokładnej skali i w konkretnym miejscu. W przypadku dużych tatuaży warto też sprawdzić jak układają się w ruchu i różnych pozach. Nikt nie chce, aby dziara, która bosko się prezentuje gdy stoimy, w trakcie siedzenia szpeciła nasze ciało.

Wybierz tatuatora, który wykona Twój pierwszy tatuaż

Gdy wybór miejsca na ciele, kształtu i przymiarki masz już za sobą, można przystąpić do tatuowania. I tu dochodzimy do niezmiernie ważnej kwestii, a mianowicie, kto się podejmie zrobienia tatuażu. Warto dokładnie obejrzeć portfolio tatuatora i sprawdzić jakie doświadczenie posiada dany tatuażysta. Poczytaj opinie, znajdź takiego artystę, który sprawi, że będziesz się czuć bezpiecznie. Jego zdolności i wprawa wpływają na trwałość tatuażu, odczuwalny ból, jakość i wyrazistość.

Przed wykonaniem tatuażu nie nakładajcie na skórę maści przeciwbólowych

Na własną rękę pod żadnym pozorem nie wolno Ci nakładać żadnych maści i środków przeciwbólowych. Doświadczony tatuażysta zadba o kwestie higieniczne przed zrobieniem pierwszego tatuażu. Przygotuje Twoją skórę, wytłumaczy cały proces, a po skończeniu tatuowania zabezpieczy ranę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i szczegółowo opowie o postępowaniu podczas procesu gojenia.

Jak przygotować się na pierwszy tatuaż?

Zajmij się dokładnym przemyśleniem kształtu i miejsca zrobienia tatuażu, resztę zostaw swojemu tatuażyście. Unikaj alkoholu, ponieważ procenty rozrzedzają krew. Poczytaj o sposobach postępowania z dziarą w trakcie procesu gojenia i jeśli masz wątpliwości czy pytania skonsultuj się z tatuażystą.

Proces tworzenia tatuażu: czego możesz się spodziewać

Jest kilka faktów, które musisz wiedzieć:

 • robienie tatuażu boli,
 • na termin u dobrego tatuatora czeka się długo,
 • wykonywanie tatuażu może trwać kilka godzin, a w przypadku dużego wzoru konieczne jest kilka sesji,
 • wielkość i skomplikowanie dziary wpływa na to ile kosztuje tatuaż.

Przygotuj się do pielęgnacji pierwszego tatuażu

 • „Rozpakuj” świeży tatuaż owinięty przed studio tatuażu specjalną folią ochronną,
 • przemyj delikatnie tatuaż, usuwając z powierzchni krew, osocze i wydalony tusz,
 • delikatnie nasmaruj dziarę mydłem, po czym ponownie spłucz,
 • delikatnie osusz ranę ręcznikiem,
 • nasmaruj odżywczym i nawilżającym kremem do tatuażu , który zapewni wszystkie brakujące składniki i przyspieszy regenerację skóry,
 • zabezpiecz dziarę przed wpływem zanieczyszczeń zewnętrznych.

Czy można usunąć tatuaż? Proces i możliwości

Jeśli wybrany przez Ciebie motyw nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, albo stwierdzasz, że dany tatuaż nie jest dla Ciebie, zawsze możesz go usunąć. Najpopularniejszą metodą jest usuwanie przy pomocy lasera. Skoncentrowana wiązka światła rozbija cząsteczki barwnika, a te po rozpadzie na mniejsze kawałki usuwane są przez sam organizm.

Podsumowanie i rady dla początkujących

Dokładnie przemyśl wzór, stanie się on częścią Ciebie. Równie dokładnie zastanów się gdzie znajdzie się świeży tatuaż. Ostrożnie obchodź się z pierwszym tatuażem i jego pielęgnacją. Nie pij alkoholu przed robieniem tatuażu, ale także na kilka tygodni po jego wykonaniu. Alkohol rozrzedza krew i negatywnie wpływa na regenerację świeżego tatuażu. Zadbaj także o odpowiednie nawilżanie tatuażu dedykowanym kremem, który dostarczy tatuażowi niezbędnych składników odżywczych, co bezpośrednio pozytywnie wpłynie na jego gojenie i późniejszy wygląd.


Udostępnij