Jak się robi tatuaż krok po kroku

Zrobienie tatuażu to nie tylko pójście do salonu, położenie się i zrobienie dziary. Proces tworzenia jest trochę bardziej skomplikowany i zajmuje więcej czasu. Wiąże się też z przygotowaniem i pielęgnacją skóry, zarówno przed jak i po wykonaniu tatuażu. Dzisiaj sprawdzimy jak dokładnie wygląda robienie tatuażu, na co należy zwrócić uwagę i jak ważny jest temat późniejszej pielęgnacji tatuażu. Do dzieła!

Jak wygląda robienie tatuażu?

Wiele osób powstrzymuje się przed zrobieniem dziary, ponieważ nie wie dokładnie jak się robi tatuaż, a temat obrósł w tyle mitów i legend, że czasem ciężko jest się w tym połapać. Zacznijmy więc od tego czym jest samo tatuowanie? To proces wprowadzania barwnika pod skórę przy użyciu specjalnych narzędzi, w zaznaczonych miejscach, aby uzyskać konkretny wzór.

Wybór wzoru tatuażu

Przed wykonaniem tatuażu warto wpierw znaleźć wzór, który chcielibyśmy nanieść na skórę. Nie chodzi tu o to, że tatuaż koniecznie musi coś przedstawiać, każdy ma prawo zdecydować za siebie, chodzi bardziej o stopień skomplikowania i wielkości wzoru. Oba te czynniki będą miały wpływ na cenę, czas robienia tatuażu i odczuwalny ból.

Wybór miejsca na tatuaż

Wybór miejsca bardzo istotny! Po pierwsze chodzi o prezentację tatuażu, np. duże wzory lepiej wyglądają na większej powierzchni (plecy, uda). Drugą sprawą jest ból odczuwalny podczas wykonania tatuażu. Tatuowanie boli, w dużej mierze zależy to jednak od indywidualnej wrażliwości danej osoby. Nie mniej jednak wybór miejsca też ma olbrzymie znaczenie, ilość zakończeń nerwowych, ilość tkanki tłuszczowej, napięcie skóry – wszystko to może wpływać na odczucia.

Wybór tatuażysty

Finalny wygląd, jak i komfort gdy robi się pierwszy tatuaż, w dużej mierze zależy od artysty który go wykonuje. Doświadczenie, pewna ręka, znajome narzędzia, znajomość stylu, w którym wykonana jest dziara, to wszystko cechy, których należy szukać u swojego tatuatora. Dobre studio tatuażu też jest tu nie bez znaczenia. Profesjonalna obsługa, doświadczenie, jakość, to cechy, które ułatwiają cały proces.

Odbicie namalowanego wzoru na ciele

Gdy mamy już gotowy wzór, czas przenieść go na skórę. Tatuażysta nanosi namalowany wzór na specjalną kartkę i odbija wzór na naszej skórze. W zależność od skomplikowania i wielkości wzoru, może nanieść całość za jednym razem, lub przenosić tatuaż krok po kroku, później tatuując wymagane pola. Trzeba pamiętać, że wykonanie tatuażu, zwłaszcza dużego, trwa, stąd możliwe, że praca zostanie podzielona na etapy i w pierwszej kolejności będą nanoszone tylko małe fragmenty dzieła, na przykład kontury, lub części w konkretnym kolorze.

Zajęcie miejsca oraz przygotowanie odpowiedniego sprzętu

Pora wygodnie się ułożyć i oddać pod opiekę artysty. Robienie tatuaży to zajęcie czasochłonne, dobre studio tatuażu powinno posiadać wygodne fotele bądź leżanki, na których komfortowo spędzimy czas. Pamiętajmy jednak, że salon tatuażu to miejsce pracy, więc nie przesadźmy ze stopniem wyluzowania się.

W międzyczasie tautażysta przygotuje maszynę. Założy czystą sterylną igłę, sprawdzi tusz i działanie, a następnie przystąpi do działania.

Tatuowanie – przeniesienie rysunku na ciało za pomocą igły

Maszyna, którą będzie robiony tatuaż to specjalne urządzenie, które za pomocą igły ze stali nierdzewnej wprowadzi barwnik w głębsze partie skóry, dzięki czemu ten nie zetrze się razem z martwym naskórkiem. Maszyna nakłuwa skórę, raz po razie, miejsce koło miejsca, dzięki czemu kolor wypełnia cały kontur.

Ważna sprawa! Jeśli to Wasz pierwszy tatuaż, albo korzystacie z jakiegoś specjalnego tuszu, powinniście mieć zrobione nakłucie testowe. Chodzi o sprawdzenie reakcji ciała na barwnik, ponieważ może się zdarzyć, że jesteście uczuleni na któryś ze składników.

Zabezpieczenie gotowego tatuażu

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie miejsca tatuowania. Tatuażysta po skończonej pracy nasmaruje tatuaż nawilżającym kremem do tatuażu, po czym całość zabezpieczy folią ochronną. Chodzi o to, aby podczas drogi do domu, nie narażać skóry i rany na zakażenie, zabrudzenie czy obrażenia. Kiedy dotrzemy ze świeżym tatuażem do domu, trzeba będzie go przemyć letnią wodą, aby zmyć osocze, krew i resztki tuszu, a następnie ponownie zabezpieczyć tatuaż. Najlepiej użyć do tego specjalnych kremów do pielęgnacji tatuażu. Świetnie sprawdzi się nasz krem nawilżający “tatuaż w doskonałej formie”. Bogaty w składniki odżywcze nie tylko odpowiednio nawilża świeży tatuaż, ale także dostarczając niezbędnych substancji przyspiesza proces gojenia.

Jak się przygotować do robienia tatuażu?

Nasze organizmy są różne i inaczej przechodzą przez proces tatuowania. Warto jednak trzymać się kilku zasad co pomoże nam lepiej przejść przez cały proces. Po pierwsze, unikamy alkoholu, na kilka dni przed robieniem dziary jak i przez początkowy etap gojenia się skóry. Kolejną rzeczą, którą warto robić jest smarowanie kremami nawilżającymi miejsca, w którym powstanie tatuaż. Wpłynie to pozytywnie na regenerację skóry. Unikajmy też wszelkich napojów, które mogą zwiększać ciśnienie jak kawa i energetyki.

Ile trwa robienie tatuażu?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od wielu czynników:

  • wielkość tatuażu,
  • poziom skomplikowania wzoru,
  • indywidualna wytrzymałość na ból i tatuowanie,
  • miejsce wykonania tatuażu.

W jaki sposób robi się tatuaż – podsumowanie

Jak widać tatuowanie nie jest tak straszne jak je malują. Dziaranie trwa, tatuaż boli, a proces gojenia tatuażu zajmuje trochę czasu. Mimo tych wszystkich niedogodności dostajemy jednak coś, co będzie zdobić nas do końca życia i co pomoże nam wyrazić siebie w ten specjalny i unikalny sposób. Jeśli więc macie swoje ulubione motywy, wolny termin i pomysł na wyrażenie siebie, to nie ma na co czekać. Do salonu marsz!