Jak rozpoznać za głęboko zrobiony tatuaż?

jak-rozpoznac-za-gleboko-zrobiony-tatuaz

Udostępnij

Czy możliwa jest samodzielna ocena wykonania tatuażu? Zdecydowanie tak! Aby rozpoznać tatuaż wbity zbyt głęboko, wystarczy przyjrzeć się skórze. W artykule wskażemy sposoby oceny, czy rzeczywiście tatuażysta wykonał nieprawidłowo pracę, podpowiemy też co zrobić, by doprowadzić do wizualnej poprawy wykonanego tatuażu oraz czy można zgłosić reklamację tatuażu.

Jak wygląda za głęboko zrobiony tatuaż?

Czym jest zbyt głęboko wbity tatuaż? Głębokie wykonanie tatuażu, powszechnie zwane przeoraniem skóry jest powszechnym problemem. To, jak się robi tatuaż (lub też makijaż permanentny), wpływa na jego późniejszy wygląd oraz przebieg gojenia. W przypadku tatuażu wykonanego zbyt głęboko można zauważyć:

  • Nierówny, zbyt gruby kontur — może świadczyć nie tylko o przeoraniu, ale też o niedokładnym wykonaniu.
  • Rozlanie tuszu — obecność barwnika dookoła wzoru w postaci poświaty lub zasinienia. Czasem jest ono możliwe do skorygowania.
  • Bladość kolorów.

Warto przyjrzeć się procesowi gojenia tatuażu. Regeneracja skóry zamyka się w dwóch-trzech tygodniach. W przypadku głębokiego wykonania tatuażu gojenie przedłuża się, a samo miejsce jest silnie bolesne i wypukłe. Aby mieć pewność co do jakości wykonanego tatuażu, warto udać się do profesjonalnego studia na konsultację i poradę dotyczącą poprawy efektu końcowego.

Czy da się naprawić zbyt głęboko zrobiony tatuaż?

Naprawa zbyt głęboko zrobionego tatuażu nie jest prosta — możliwości działania na własną rękę są ograniczone. Zawsze należy stosować regularnie stosowny krem do tatuażu. Kosmetyki takie pozwalają na nawilżenie oraz ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiska. Wpływa to na wyrazistość wzoru oraz nasycenie kolorów. Niezależnie od wielkości i lokalizacji tatuażu, po jego pełnym zagojeniu należy regularnie stosować peelingi do ciała. Usuwają one komórki martwego naskórka, dzięki czemu dzieło na skórze nabiera wyrazistości.

Trzymanie się zaleceń jest kluczem do wygojenia skóry i dobrego wyglądu wzoru – każdy odpowiedzialny tatuażysta przykłada dużą uwagę do udzielania porad pielęgnacyjnych. Niezależnie od wielkości tatuażu, należy poświęcić mu uwagę. Ponadto, osoby prowadzące studio tatuażu często udzielają bezpłatnych konsultacji, więc w razie wątpliwości należy sięgać po profesjonalne porady.

Nieco bardziej radykalną, ale trwałą metodą poprawy tatuażu jest zakrycie go nowym wzorem lub poprawienie jego konturów. Działania takie sprawdzą się wtedy, gdy estetyka wykonanego tatuażu jest niska, bądź gdy jest on nierówny. Jeśli kolory są słabo widoczne, warto wzór dopigmentować. Możliwe jest też całkowite lub częściowe usunięcie wzoru ze skóry.

Jakie są metody usuwania tatuażu?

Usuwanie tatuaży możliwe jest na wiele różnych sposobów. Aby profesjonalnie zająć się estetyką wykonanego tatuażu, można wybrać jedną z następujących metod:

  • Metody ścierania naskórka, takie jak peelingi lub dermabrazja mają niską skuteczność, również podrażniają skórę.
  • Działania chirurgiczne, czyli wycięciu partii skóry, pozwalają na całkowite pozbycie się tatuażu. Jednak jest to metoda radykalna oraz obarczona ryzykiem powstawania blizn. Ponadto, usunięcie dużych tatuaży może wiązać się z koniecznością przeszczepu skóry.
  • Laserowe usuwanie tatuażu to najpopularniejsza technika polegająca na rozbiciu cząstek tuszu, które następnie wydalane są z organizmu jak ciało obce, w czym pomaga układ odpornościowy. Zabieg taki nie jest wskazany dla osób, które posiadają osłabiony układ immunologiczny.
  • Środki chemiczne, zwane removerami, usuwają nie tylko tatuaże, ale i makijaż permanentny. Są wprowadzane w skórę i powodują wyciągnięcie wszelkich odcieni pigmentów, także tych niemożliwych do usunięcia laserowego.

O metodzie usunięcia tatuaży warto porozmawiać w samym studiu tatuażu, szczególnie wtedy, gdy wykonana praca nie spełnia oczekiwań lub jest wadliwa.

Czy można zgłosić reklamację za źle wykonany tatuaż do studia tatuażu?

Reklamacja tatuażu za złe jego wykonanie jest możliwa — wystarczy ją zgłosić do studia tatuażu. Przychodzi ona z pomocą, gdy efekt po wykonaniu tatuażu nie jest zgodny z ustaleniem — w świetle prawa oznacza to zwrot środków lub korektę. Reklamacja jest możliwa w przypadku, gdy pojawia się wada fizyczna. Wady fizyczne tatuażu oznaczają odstępstwa od ustaleń z klientem, nieprawidłowe wykonanie tatuażu (w tym przeoranie skóry) lub inne usterki techniczne. Wady prawne są mniej oczywiste. To przykładowo brak praw autorskich do wykonanych wzorów.

Czy klient studia tatuażu może domagać się odszkodowania?

Klient może oczekiwać rozpatrzenia reklamacji usługi wykonanej wadliwie. Usługę wykonaną w samym studiu tatuażu najlepiej w pierwszej kolejności zareklamować. To, czego możesz żądać, aby poprawić wady fizyczne, to pokrycie kosztów zabiegów laserowych lub innych metod usuwania tatuaży, zwrotu kosztu tatuażu lub poprawy wykonywanego wzoru, bądź całkowitego jego przykrycia na koszt tatuażysty.

Zapiski w regulaminie studia tatuażu oraz w umowie, które wyłączają odpowiedzialność studia, są nieważne. Studio bowiem nie może prawem wyłączyć swojej odpowiedzialności.

Jaka jest odpowiedzialność pracownika studia tatuażu za źle zrobiony tatuaż?

Forma zatrudnienia tatuażystów jest ważna w kontekście ich odpowiedzialności za wykonane usługi. Odpowiedzialność pracownika studia tatuażu podnajmującego studio jest pełna, to znaczy, że pracuje niezależnie. Z kolei artysta zatrudniony na umowę o dzieło odpowiada w stopniu zależnym od jego wynagrodzenia za wykonaną usługę tatuowania. Aby tatuażysta uznał roszczenie, należy złożyć pismo reklamacyjne.


Udostępnij