Założyciel Neba®
Chcesz zrobić tatuaż i zastanawiasz się, czy będzie to bezpieczne w trakcie ciąży? Przygotowaliśmy specjalny poradnik dla każdej przyszłej mamy, która nie wie, czy wykonanie tatuażu podczas oczekiwania na maleństwo jest ryzykowne. Może lepiej postawić na krótkotrwałe zdobienie ciała henną? A może tusz jest w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży i dla dziecka? Zobacz nasze odpowiedzi na najczęściej padające pytania!
Ryzyko chorób takich jak HIV czy wirusowe zapalenie wątroby typu B lub typu C spada zdecydowanie, jeśli tatuażysta używa jednorazowych igieł i sterylizuje cały sprzęt przed zastosowaniem go na skórze klienta lub klientki. Wybór odpowiedniego studia, które podczas wykonywania tatuażu stosuje wyłącznie bezpieczne, higieniczne urządzenia, to temat nie tylko dla kobiety w ciąży, ale każdego, komu zależy na własnym małym dziele sztuki.
Jednakże informacje od samych tatuatorów wskazują na to, że choroby to nie jedyne, czym przyszła mama powinna się przejmować. Jest jeszcze szereg innych powodów, dla których lepiej zdecydować się na przełożenie zrobienia tatuażu na okres po zakończeniu ciąży lub karmienia piersią. Chodzi o bezpieczeństwo zarówno kobiety, jak i dziecka. Co więcej, wielu tatuatorów odmawia zrobienia tatuażu w ciąży. Dlaczego?
Istnieje poważne ryzyko, że podczas wykonania tatuażu coś pójdzie nie tak. Wymienić tu można między innymi następujące problemy:
Wszystkie te zagrożenia są solidnymi argumentami za tym, by odpuścić sobie tatuaż w ciąży (szczególnie w pierwszym trymestrze, gdy najłatwiej o poronienie), a zdecydować się na niego dopiero po porodzie.
A co z henną? W tym wypadku również nie mamy dobrych wieści. Henna może uczulać, choć składniki są pochodzenia naturalnego. W Internecie znaleźć można zdjęcia poparzeń i podrażnień wywołanych barwnikami. Co więcej, substancje chemiczne przenikają do krwioobiegu, dlatego mogą zaszkodzić też maleństwu. Nawet jeśli do tej pory henna Cię nie uczulała, pamiętaj, że pod wpływem hormonów reakcje organizmu mogą być zupełnie inne.
Jakie mogą być skutki wykonania tatuażu w ciąży dla samej przyszłej matki? Wymienić tu można między innymi:
Pamiętaj, że organizm w tym wyjątkowym okresie jest wystawiony na próbę. Ciąża stanowi wyzwanie dla układu odpornościowego. Konsekwencje mogą być więc znacznie poważniejsze i zależą od tego, jak zareaguje Twoje ciało.
Warto też wiedzieć, że jeśli tatuaż znajduje się nad kością ogonową, położnicy mogą odmówić podania znieczulenia zewnątrzoponowego.
Kiedy w takim razie można zaplanować wykonanie tatuażu? Na pewno lepiej zrezygnować z niego podczas ciąży. Dużo zależy również od karmienia piersią. W tym okresie wiele kobiet może śmiało zrezygnować z dotychczasowych ograniczeń. Dotyczy to też w pewnym stopniu zdobienia ciała tatuażami. Badania wskazują na to, że barwniki z tuszu nie przedostają się do mleka. Mimo to pozostaje kwestia innych problemów, takich jak infekcje wirusowe.
Jeśli bardzo Ci zależy na tym, by zrobić sobie tatuaż w trakcie karmienia, upewnij się, że studio tattoo dba o sterylizację sprzętu i higienę pracy. Zdarzają się jednak sytuacje, w których do tej pory zdrowa kobieta zaczyna mieć w trakcie laktacji alergie; wówczas tatuowanie może być bardzo niebezpieczne, a skutkiem może być nawet wstrząs anafilaktyczny. Dla bezpieczeństwa lepiej przeczekać ten czas.
Jeśli przed ciążą wykonałaś tatuaż, warto teraz otoczyć go szczególną troską. Skóra w tym wyjątkowym okresie może potrzebować dodatkowego nawilżenia i natłuszczenia. W tej roli doskonale sprawdzą się kosmetyki Neba, które zawierają wyłącznie naturalne i bezpieczne składniki. Wszystkie produkty zostały poddane szczegółowym badaniom i posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty. Pomogą Ci zachować elastyczność i jędrność wytatuowanej skóry, ale sprawdzą się także jako uniwersalny kosmetyk do ciała. Sprawdź naszą ofertę!