Cukrzyca a tatuaż — czy diabetyk może wykonać tatuaż?

cukrzyca-a-tatuaz

Udostępnij

Posiadanie tatuażu jest marzeniem wielu osób, również tych chorych na cukrzycę. Dla wielu z nich stanowi on nie tylko formę wyrazu osobistego, ale także sposób na wyrażenie siebie i budowanie pewności siebie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że schorzenie to może zwiększać ryzyko infekcji po zrobieniu tatuażu. Jak cukrzyca może wpływać na proces wykonania i gojenia się tatuażu? Sprawdź!

Czy cukrzyca jest przeciwwskazaniem do wykonania tatuażu? Wyjaśniamy!

Cukrzyca sama w sobie nie stanowi bezpośredniego przeciwwskazania do wykonania tatuażu, ale istnieją pewne czynniki z nią związane, które mogą dyskwalifikować osobę diabetyków. Należą do nich:

  • niewyrównana glikemia;

  • retinopatia cukrzycowa;

  • neuropatia;

  • niewłaściwe krążenie krwi.

Cukrzyca może wywoływać upośledzenie gojenia ran, co jest istotne podczas procesu gojenia się tatuażu. Ponadto, osoby cierpiące na to schorzenie są bardziej podatne na infekcje skórne — może to zwiększyć ryzyko powikłań związanych z wykonaniem tatuażu i może dojść, np. do zakażenia grzybami czy bakteriami. Taka decyzja u niektórych wiąże się również z powstawaniem twardych grudek pod skórą, tzw. ziarniaków.

Przeciwwskazania do tatuażu – dowiedz się więcej. 

Przygotowanie chorego na cukrzycę do tatuażu — jak powinno wyglądać? Wyjaśniamy proces krok po kroku

Wiele osób zastanawia się, czy można zapewnić bezpieczeństwo cukrzykowi i ochronić go przed poważnymi powikłaniami po wizycie u tatuażysty. Oczywiście jest to możliwe, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przed podjęciem decyzji.

Konsultacja diabetologiczna

Konsultacja diabetologiczna to pierwszy etap przygotowań osoby z cukrzycą do wykonania tatuażu. Decyzję o podjęciu tej decyzji warto przedyskutować z diabetologiem. Specjalista ten może poinformować pacjenta o ewentualnych powikłaniach związanych z wykonaniem tatuażu oraz zalecić odpowiednie środki ostrożności, o których należy pamiętać przy wykonywaniu tatuażu. Są one też istotne dla procesu gojenia.

Konsultacja ze studiem tatuażu/tatuażystą

Ważnym krokiem jest także wybór odpowiedniego studia przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu. Tatuażysta powinien także wiedzieć od osoby mającej cukrzycę o schorzeniu nie tylko w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa, ale także ze względu na to, że nieraz może on odmówić zrobienia tatuażu cukrzykowi. Z tego względu najlepiej udać się do tatuażysty, który ma doświadczenie w pracy z diabetykami. Powinien on również przekazać informacje o tym, że miejsce tatuażu może mieć wpływ na większe ryzyko powikłań. Ponadto wybrane studio tatuażu powinno być nie tylko sprawdzone, ale przede wszystkim utrzymywać wysoki standard sterylności.

Wyrównanie poziomu cukru we krwi w dniu wizyty

Jeżeli diabetyk zdecyduje się na zrobienie tatuażu, najważniejszym warunkiem jest wyrównany poziom cukru we krwi w dniu wizyty. Należy zatem kontrolować cukier zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu zabiegu (ponieważ w trakcie tatuażu może nastąpić jego wzrost, co jest kwestią absolutnie indywidualną). Zaleca się też spożycie lekkiego posiłku około godziny przed planowanym tatuażem — zmniejsza to ryzyko hipoglikemii lub omdlenia.

Kontrolowanie samopoczucia w trakcie tatuażu

Aby zachować bezpieczeństwo, osoba chora na cukrzycę powinna być świadoma swoich reakcji fizjologicznych na wykonywanie zabiegów nakłuwania oraz reagować na nie we właściwy sposób. W przypadku obaw dotyczących poziomu cukru w trakcie robienia tatuażu warto mieć przy sobie coś słodkiego, co pomoże w szybkim podniesieniu glikemii. Należy też komunikować się z tatuażystą w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak zawroty głowy, nudności czy uczucie osłabienia. U niektórych może wiąże się to z przerwaniem sesji i podjęciem konkretnych działań w celu poprawy samopoczucia klienta.

Odpowiednia pielęgnacja tatuażu podczas gojenia – must-have dla cukrzyków

Po wizycie w studiu tatuażysta powinien przekazać informację, na temat tego, jak należy dbać o świeżo zrobiony tatuaż oraz podać wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji. Bez tego proces gojenia tatuażu może być wydłużony, a także wzrasta ryzyko zakażenia, zwłaszcza u osób chorych na cukrzycę. Po wykonaniu tatuażu należy, m.in.:

  • chronić go przed działaniem promieni słonecznych, a także wodą z basenu, morza czy jeziora;

  • zrezygnować z aktywności fizycznej, która może zwiększyć ryzyko uszkodzenia i infekcji skóry;

  • powstrzymywać się od drapania czy usuwania strupków, czego efektem są blizny i gorsza jakość tatuażu;

Powinieneś wiedzieć, że najważniejszą kwestią dla utrzymania jakości i barwy tatuażu jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry. W tym celu najlepiej sięgnąć po preparaty z bezpiecznym składem — znajdziesz je w sklepie Neba.pl.

Podsumowując, bezpieczne wykonanie tatuażu u osób chorych na cukrzycę jest jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim diabetyk musi kontrolować swoją chorobę, a także wyrównać poziom cukru we krwi. Dodatkowo taka osoba powinna mieć świadomość ryzyka i potencjalnych przeciwwskazań, a także pamiętać o odpowiednich zaleceniach i pielęgnacji tatuażu w czasie procesu gojenia.

 


Udostępnij