Założyciel Neba®
Posiadanie tatuażu jest marzeniem wielu osób, również tych chorych na cukrzycę. Dla wielu z nich stanowi on nie tylko formę wyrazu osobistego, ale także sposób na wyrażenie siebie i budowanie pewności siebie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że schorzenie to może zwiększać ryzyko infekcji po zrobieniu tatuażu. Jak cukrzyca może wpływać na proces wykonania i gojenia się tatuażu? Sprawdź!
Cukrzyca sama w sobie nie stanowi bezpośredniego przeciwwskazania do wykonania tatuażu, ale istnieją pewne czynniki z nią związane, które mogą dyskwalifikować osobę diabetyków. Należą do nich:
niewyrównana glikemia;
retinopatia cukrzycowa;
neuropatia;
niewłaściwe krążenie krwi.
Cukrzyca może wywoływać upośledzenie gojenia ran, co jest istotne podczas procesu gojenia się tatuażu. Ponadto, osoby cierpiące na to schorzenie są bardziej podatne na infekcje skórne — może to zwiększyć ryzyko powikłań związanych z wykonaniem tatuażu i może dojść, np. do zakażenia grzybami czy bakteriami. Taka decyzja u niektórych wiąże się również z powstawaniem twardych grudek pod skórą, tzw. ziarniaków.
Przeciwwskazania do tatuażu – dowiedz się więcej.
Wiele osób zastanawia się, czy można zapewnić bezpieczeństwo cukrzykowi i ochronić go przed poważnymi powikłaniami po wizycie u tatuażysty. Oczywiście jest to możliwe, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przed podjęciem decyzji.
Konsultacja diabetologiczna to pierwszy etap przygotowań osoby z cukrzycą do wykonania tatuażu. Decyzję o podjęciu tej decyzji warto przedyskutować z diabetologiem. Specjalista ten może poinformować pacjenta o ewentualnych powikłaniach związanych z wykonaniem tatuażu oraz zalecić odpowiednie środki ostrożności, o których należy pamiętać przy wykonywaniu tatuażu. Są one też istotne dla procesu gojenia.
Ważnym krokiem jest także wybór odpowiedniego studia przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu. Tatuażysta powinien także wiedzieć od osoby mającej cukrzycę o schorzeniu nie tylko w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa, ale także ze względu na to, że nieraz może on odmówić zrobienia tatuażu cukrzykowi. Z tego względu najlepiej udać się do tatuażysty, który ma doświadczenie w pracy z diabetykami. Powinien on również przekazać informacje o tym, że miejsce tatuażu może mieć wpływ na większe ryzyko powikłań. Ponadto wybrane studio tatuażu powinno być nie tylko sprawdzone, ale przede wszystkim utrzymywać wysoki standard sterylności.
Jeżeli diabetyk zdecyduje się na zrobienie tatuażu, najważniejszym warunkiem jest wyrównany poziom cukru we krwi w dniu wizyty. Należy zatem kontrolować cukier zarówno przed rozpoczęciem, jak i po zakończeniu zabiegu (ponieważ w trakcie tatuażu może nastąpić jego wzrost, co jest kwestią absolutnie indywidualną). Zaleca się też spożycie lekkiego posiłku około godziny przed planowanym tatuażem — zmniejsza to ryzyko hipoglikemii lub omdlenia.
Aby zachować bezpieczeństwo, osoba chora na cukrzycę powinna być świadoma swoich reakcji fizjologicznych na wykonywanie zabiegów nakłuwania oraz reagować na nie we właściwy sposób. W przypadku obaw dotyczących poziomu cukru w trakcie robienia tatuażu warto mieć przy sobie coś słodkiego, co pomoże w szybkim podniesieniu glikemii. Należy też komunikować się z tatuażystą w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak zawroty głowy, nudności czy uczucie osłabienia. U niektórych może wiąże się to z przerwaniem sesji i podjęciem konkretnych działań w celu poprawy samopoczucia klienta.
Po wizycie w studiu tatuażysta powinien przekazać informację, na temat tego, jak należy dbać o świeżo zrobiony tatuaż oraz podać wskazówki dotyczące odpowiedniej pielęgnacji. Bez tego proces gojenia tatuażu może być wydłużony, a także wzrasta ryzyko zakażenia, zwłaszcza u osób chorych na cukrzycę. Po wykonaniu tatuażu należy, m.in.:
chronić go przed działaniem promieni słonecznych, a także wodą z basenu, morza czy jeziora;
zrezygnować z aktywności fizycznej, która może zwiększyć ryzyko uszkodzenia i infekcji skóry;
powstrzymywać się od drapania czy usuwania strupków, czego efektem są blizny i gorsza jakość tatuażu;
Powinieneś wiedzieć, że najważniejszą kwestią dla utrzymania jakości i barwy tatuażu jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry. W tym celu najlepiej sięgnąć po preparaty z bezpiecznym składem — znajdziesz je w sklepie Neba.pl.
Podsumowując, bezpieczne wykonanie tatuażu u osób chorych na cukrzycę jest jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim diabetyk musi kontrolować swoją chorobę, a także wyrównać poziom cukru we krwi. Dodatkowo taka osoba powinna mieć świadomość ryzyka i potencjalnych przeciwwskazań, a także pamiętać o odpowiednich zaleceniach i pielęgnacji tatuażu w czasie procesu gojenia.