Założyciel Neba®
Tatuowanie blizn to sposób na ukrycie “pamiątek” po operacjach, urazach i po założeniu szwów. Taki tatuaż może być też dziełem sztuki i ozdobą ciała. Jednak czy jego wykonanie na bliźnie zawsze będzie bezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości.
W wielu przypadkach można bezpiecznie tatuować blizny. Jednak zanim ozdobisz w ten sposób swoje ciało, skonsultuj się z dermatologiem lub z doświadczonym tatuatorem.
To, czy w danym momencie można wykonać tatuaże na bliznach, zależy od postępu procesu ich gojenia oraz od stanu skóry. Są też takie “pamiątki” po urazach, których nie zaleca się tatuować. Pamiętaj, że ukrycie blizny pod tatuażem mimo przeciwwskazań niesie za sobą ryzyko powikłań.
Aby bezpiecznie zakryć niedoskonałości skóry pigmentem, należy skorzystać z usług profesjonalnego tatuatora. Zna on specjalne techniki tatuowania, które dają najlepsze efekty ukrywania blizn pod tatuażem.
W jakich przypadkach można bez większego ryzyka zakryć tuszem nieestetyczne ślady zrastania się skóry?
Jeżeli oddasz się w ręce doświadczonego tatuażysty, pod tatuażem bezpiecznie ukryjesz blizny atroficzne i dojrzałe. Warunek jest jeden – muszą być one całkowicie wygojone.
Blizny atroficzne to m.in. blizny potrądzikowe i rozstępy. Są wklęsłe i zwykle mają taki sam kolor jak skóra. Natomiast blizny dojrzałe powstają w wyniku prawidłowego przebiegającego procesu gojenia się skóry. Są elastyczne i płaskie oraz najwdzięczniejsze do tatuowania.
Miej na uwadze, że każda blizna jest inna. O tym, czy będzie można ją tatuować, decyduje tatuator, a w niektórych przypadkach również dermatolog. A co z tatuowaniem blizn po cięciu chirurgicznym?
Jeśli tylko blizny pooperacyjne są wygojone, mogą być bezpieczne tatuowane. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.
Pierwsza faza gojenia ran pooperacyjnych polega na ich zasklepianiu się. Następnie dochodzi do powstania stanu zapalnego i obrzęku. Dopiero potem w okolicach rany aktywuje się synteza białek. Są one odpowiedzialne za tworzenie się tkanki bliznowatej. Jej przebudowa może trwać od kilku tygodni do kilku lat.
Warunkiem wykonania tatuażu na bliźnie pooperacyjnej jest jej całkowite zagojenie. Przed sesją u tatuatora warto skonsultować się z lekarzem. Oceni on, czy regeneracja skóry i przebudowa tkanki bliznowatej dobiegły końca.
Mimo że tatuowanie blizn jest bezpieczne, warto być świadomym ryzyka, jakie niesie za sobą ukrywanie niedoskonałości pod pigmentem.
Wykonanie tatuażu na bliźnie niesie za sobą podobne ryzyko powikłań tak samo jak zrobienie go w jakimkolwiek innym miejscu. Jednak ze względu na specyfikę zrośniętej skóry jest ich nieco więcej. Tatuowanie blizn jest związane z ryzykiem:
infekcji,
reakcji alergicznej,
nieprzewidywalnego efektu tatuażu na bliźnie (może być on skutkiem np. nieregularnego nawarstwienie się pigmentu),
nieprzewidywalnego poziomu bólu – podczas wykonywania tatuażu na bliźnie może być on większy lub mniejszy niż w przypadku zdrowej skóry.
Tatuażysta, który podejmuje się wyzwania ukrycia blizny pod pigmentem, musi znać specyfikę zabliźnionej skóry. Jest ona zwykle mniej elastyczna, czasem cieńsza, a niekiedy grubsza, co wpływa na ostateczny wygląd tatuażu. Taki specjalista powinien też ocenić, czy blizna na pewno jest całkowicie zagojona. Tatuowanie jeszcze gojącej się skóry zwiększa ryzyko infekcji, dlatego musisz się wstrzymać. Jak długo?
To, ile czasu trzeba czekać na możliwość wykonania tatuażu na bliźnie, zależy od jej rodzaju i postępu procesu gojenia. Regeneracja skóry i tempo dojrzewania tkanki bliznowatej są kwestią indywidualną. Nie da się wskazać konkretnej liczby dni, po upływie których można zrobić tatuaż. Pośpiech nie jest jednak wskazany – tatuowanie niezagojonej skóry to duże ryzyko infekcji!
Jednak czy każda zagojona blizna będzie nadawać się do tatuowania?
Niestety nie każdą bliznę można tatuować. Dotyczy to (choć nie jest to regułą!) blizn koloidalnych i przerostowych – wypukłych, guzowatych i mających niekiedy tendencję do rozrastania się.
Jednak w każdym przypadku zabliźnioną skórę powinien obejrzeć specjalista (najlepiej dermatolog). Konsultacja medyczna to jedyny sposób na to, by ocenić, czy możliwe będzie tatuowanie na rozstępach, na śladach po cięciu skalpela, czy po trądziku.
Dowiedz się teraz, jakie techniki tatuażu są najbezpieczniejsze w przypadku blizn.
Techniki, które najlepiej sprawdzą się do zakrywania tkanki bliznowatej to m.in. cover-upy (które stosuje się również chcąc wykonać cover-up tatuażu) i cieniowanie. Dzięki nim powstają realistyczne grafiki, które odwracają uwagę od blizny i doskonale ją maskują.
Czy istnieją jednak jakiekolwiek przeciwwskazania do tatuowania zabliźnionych ran i śladów po skalpelu?
Najczęstsze przeciwwskazania do wykonania tatuażu na bliźnie to:
choroby skóry i jej stany zapalne,
alergie skórne,
niezakończony proces gojenia się blizny.
W niektórych przypadkach tatuażysta może zalecić konsultację z dermatologiem, by mieć pewność, że tatuowanie nie zaszkodzi ani skórze, ani zdrowiu. Taka decyzja zapada, jeżeli stwierdzi on, że dana osoba jest bardziej narażona na komplikacje po tatuowaniu.
Gdy już masz tatuaż na bliźnie, musisz o niego dbać. Dowiedz się jak.
Skóra po tatuowaniu blizny jest podrażniona, a wprowadzony w nią pigment musi się “ułożyć”. W tym czasie szczególnie dbaj o utrzymanie tatuażu w czystości, chroń go przed kontaktem z promieniami UV oraz zrezygnuj z kąpieli w basenie. Stosuj też preparaty ochronne i nawilżające – odpowiednie kremy do tatuażu znajdziesz w ofercie Neba. Pamiętaj, że pielęgnacja tatuażu to klucz do tego, aby ograniczyć do minimum ryzyko komplikacji po tatuowaniu. Więcej o tym, jak o niego dbać, przeczytasz na https://neba.pl/jak-dbac-o-tatuaz/.
To, czy można tatuować blizny, zależy od ich rodzaju i stanu skóry. Natomiast gdy już będziesz mieć tatuaż na bliźnie, pamiętaj o starannej pielęgnacji – to sposób na zapobiegnięcie powikłaniom.