Tatuaż a oddawanie krwi – czy można być dawcą krwi po zrobieniu dziary?

tatuaz-a-oddawanie-krwi

Dawcą krwi po zrobieniu dziary można być w określonych okolicznościach. Wbrew pozorom posiadanie tatuażu nie stanowi całkowitej przeszkody do oddania krwi. Dowiedz się, jakie są warunki oddawania krwi dla osób z dziarami. Wyjaśniamy, jak często można być dawcą krwi, jakie badania są wymagane oraz na co zwrócić uwagę, wybierając studio tatuażu.

Czy można oddać krew po zrobieniu tatuażu?

Można oddać krew po zrobieniu tatuażu, choć trzeba mieć na uwadze fakt, kiedy został on wykonany. Co do zasady, aby zostać dawcą krwi, trzeba odczekać 6 miesięcy od zrobienia dziary. Tym samym każdy może pomóc uratować czyjeś zdrowie i życie.

Jak często osoby z tatuażami mogą oddawać krew?

Osoby z tatuażami mogą oddawać krew tak samo często jak pozostali krwiodawcy – to znaczy nie częściej niż 6 razy w roku w przypadku mężczyzn i 4 razy w roku w przypadku kobiet. Przerwa między kolejnymi oddaniami nie może być krótsza niż 8 pełnych tygodni (56 dni). Oczywiście każdorazowo należy odczekać przynajmniej 6 miesięcy od wykonania tatuażu. Jeśli więc zdecydujesz się dodać do swojej kolekcji dodać kolejną dziarę, będziesz musiał poczekać na oddanie krwi. Czas ten można skrócić, jeśli wykonasz odpowiednie badania.

Jakie badania są wymagane przed oddaniem krwi po zrobieniu tatuażu?

Aby móc oddać krew, nie trzeba wykonywać wcześniej żadnych szczególnych badań. Jeśli jednak nie chcesz czekać 6 miesięcy od wykonania tatuażu, możesz wykonać badania na:

  • WZW typu C,
  • WZW typu B,
  • HIV.

Jeśli uzyskasz wynik ujemny, możesz zostać dawcą krwi już po 4 miesiącach od wykonania tatuażu. Ponadto każdemu kandydatowi do oddania krwi wykonuje się badanie poziomu hemoglobiny i ogólne badanie lekarskie z pomiarem ciśnienia tętniczego, a po oddaniu krwi jest ona poddawana badaniom serologicznym (głównie polegającym na określeniu grupy krwi), wirusologicznym i molekularnym. Aby zadbać o pełne bezpieczeństwo przy oddawaniu krwi, zwróć też uwagę na to, gdzie robisz swój tatuaż.

Jakie wymagania sanitarne powinno spełniać studio, aby bezpiecznie oddać krew?

Aby bezpiecznie oddać krew, powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy wybrane studio tatuażu przestrzega wymogów sanitarnych. Zweryfikuj to, czy:

  • studio jest regularnie sprzątane, dezynfekowane i wolne od zanieczyszczeń;
  • tatuażysta odpowiednio przygotowuje i dezynfekuje stanowisko pracy przed każdym tatuażem;
  • narzędzia są dezynfekowane, odpowiednio zabezpieczane i przechowywane;
  • tatuażysta stosuje rękawiczki lateksowe lub nitrylowe podczas całego procesu tatuażu, od przygotowania miejsca po zakończenie pracy;
  • przed rozpoczęciem tatuażu tatuażysta dokładnie myje ręce oraz dezynfekuje skórę klienta;
  • po wykonaniu tatuażu nakładany jest opatrunek.

Tatuażysta powinien też przekazać Ci dokładne instrukcje dotyczące pielęgnacji tatuażu, w szczególności jego mycia i zapobiegania infekcjom. Może też polecić Ci specjalny balsam lub krem do tatuażu, który przyspieszy gojenie i pozwoli zachować wzór w idealnym stanie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, warto je zadawać. Dobry tatuażysta chętnie na nie odpowie, a często rozwieje też mity związane np. z oddawaniem krwi przez osoby z tatuażami.

Jakie są najczęstsze mity dotyczące oddawania krwi przez osoby z tatuażami?

Oddawanie krwi przez osoby z tatuażami to kwestia, wokół której narosło wiele mitów. Rozprawmy się z tymi najczęstszymi!

  1. Mając tatuaż, nie można oddawać krwi – to oczywiście mit, ponieważ po zrobieniu dziary wystarczy tylko odczekać 6 miesięcy, aby móc oddać krew.
  2. Mając tatuaż, nie można być dawcą szpiku – to również mit. Tatuaż, piercing czy makijaż permanentny nie stanowią obecnie przeszkody do oddania szpiku. Od zabiegu muszą jednak minąć 4 miesiące. Badania wykonywane standardowo podczas procedury oddawania szpiku pozwalają bowiem wykryć WZW typu B i C czy HIV, a także inne zagrożenia.
  3. Każdy może oddać krew – to mit, ponieważ oddawanie krwi jest możliwe tylko przez osoby zdrowe, w wieku od 18 do 60 lat (dla kobiet) lub 65 lat (dla mężczyzn) i ważące powyżej 50 kg. Choroby krwi, układu nerwowego, niewydolność krążenia, cukrzyca i wiele innych schorzeń dyskwalifikują z bycia dawcą krwi.

Pamiętaj, że istnieją też przeciwwskazania do tatuażu – to m.in. choroby zakaźne, nowotwory, padaczka, niektóre problemy skórne czy ciąża. Tak samo jak przy byciu dawcą krwi, należy tu mieć na uwadze przede wszystkim swoje bezpieczeństwo.